Se hvilke A-kasser du kan blive medlem af

Den billigste A-kasse i 2019 er igen Din Sundhedsfaglige A-kasse (DSA).
Det skyldes at DSA er billige til at administrere og dermed bliver din pris for medlemskab lavere.

DSA og nogle andre A-kasser optager kun bestemte faggrupper som medlemmer, men du kan uanset hvilken faggruppe du tilhører blive medlem af en tværfaglig A-kasse.
En A-kasse er tværfaglig hvis der under kolonnen "Optager" står "Alle".

Se samme liste sorteret efter pris eller klager.

A-kasse Optager Pris pr. mdr. i 2019 Udvikling i medlemstal i 2018 Klager pr. 100
ledige
medlemmer
Bidrag til adm. pr. mdr. Forsikrings-bidrag og ATP pr. mdr.
Læs mere

Alle

448+2,2%2,893355
Læs mere

Alle

470-0,5%1,4115355
Læs mere

Alle

476+6,8%4,3121355
Læs mere

Alle

489+1,5%2,6134355
Læs mere

Alle

485-1,1%2,5130355
Læs mere Prof. i
medie- og
komm-
branchen
455+2,7%se note100355
Læs mere Selvstændige591-5,2%se note236355
Lønmodt. og selvstændige - Bestemte fag507+0,4%se note152355
Lønmodt. fra bestemte faggr.445+2,4%2,090355
Lønmodt. og selvstændige -bestemte fag438+2,7%3,883355
Lønmodt. og selvstændige fra bestemte fag510+0,9%se note155355
Lønmodt. og selvstændige fra bestemte fag508-0,3%1,5153355
Lønmodt. og selvstændige -bestemte fag506-0,5%2,0151355
Læs mere Akademikere440+4,0%2,885355
Lønmodtagere fra bestemte faggr.501-0,9%se note146355
Lønmodt. og selvstændige - bestemte faggr.492+1,0%3,6137355
Lønmodtagere fra bestemte faggr.452+0,8%6,097355
Lønmodt. og selvstændige - Bestemte faggr.506-0,6%2,8151355
Lønmodt. fra bestemte faggrupper459+1,1%3,6104355
Lønmodt. og selvstændige - bestemte faggr.493+1,5%1,9138355
Læs mere Ledere464+1,4%3,4109355
Læs mere Akademikere
inden for
business-
området
489+3,7%1,0134355
Læs mere

Alle

493-2,7%6,1138355
Læs mere

Alle

479+0,3%se note124355

Klagestatistik er fra Center for Klager om Arbejdløshedsforsikring.
Der er kun angivet antal klager for A-kasser med mere end 25.000 medlemmer. Medlemsudvikling er for perioden 01.01.2018-01.08.2018.

Hvilken A-kasse skal man vælge?

Man kan sammenligne medlemskab af en A-kasse lidt med dine andre forsikringer, men der er nogle væsentlige forskelle.
Uanset hvilken A-kasse du vælger er du 100% sikker på at få den samme "forsikringsdækning" i form af dagpenge, hvis du skulle være så uheldig at blive ledig.
Det skyldes at staten er garant for dine dagpenge. Når A-kasserne udbetaler dagpenge tager de dem ikke af deres egen "kasse" - A-kasserne står blot for at administrere hele dagpengesystemet og lovgivningen på statens vegne.

Der hvor forskellen mellem A-kasserne opstår - og det bliver relevant for dig at vælge - er den pris som A-kasserne tager for at administrere udbetaling af dagpenge m.m. for deres medlemmer.
I tabellen ovenfor er dette betegnet som "Bidrag til adm. pr. mdr." - dette bidrag er en del af dit samlede kontingent, som også er oplyst i tabellen.

En anden forskel der kan være relevant for dig at se på, er om de nuværende medlemmer (især de ledige medlemmer) er tilfredse med den måde deres A-kasse administrerer reglerne på.
Du kan sortere alle A-kasser efter hvor mange klager de har.

Derudover kan der være forskelle i de medlemsfordele de enkelte A-kasser tilbyder. Du skal dog være opmærksom på at medlemsfordele ofte kun er brugbare for dig, hvis du f.eks. ikke er vant til at lave jobansøgning eller skrive CV eller har brug for nogle grundlæggende kurser om hvordan du øger dine chancer for at få job igen hvis man bliver ledig.
Du skal i den forbindelse være opmærksom på at der er meget forskel på de medlemsfordele man får som henholdsvis medlem af en A-kasse og en fagforening.
A-kasse medlemskab er altovervejende en forsikring - og ikke andet. Er du også medlem af en fagforening kan du få mange forskellige medlemsfordele.

Ved valg af A-kasse kan det endelig være relevant for dig at vide om en A-kasse har en afdeling i nærheden af dig, hvis du skal i kontakt med dem.
Du kan se mere om de enkelte A-kasser ved at bruge link "Læs mere" under hvert enkelt A-kasse-logo.

Hvordan melder du dig ind i en A-kasse

Det er idag meget nemt både at melde sig ind for første gang i en A-kasse eller skifte A-kasse.
Det hele foregår online. Du kan nemt tilmelde dig ved at bruge link "Læs mere" under hvert enkelt A-kasse-logo.

Mere om A-kasse medlemskab

Mulige ændringer af dagpengeregler i fremtiden

Der pågår løbende overvejelser om at ændre dagpengelovgivningen. Det kan være for at forenkle administrationen for A-kasser, gøre systemet enklere at bruge for virksomheder og borgere. Der kan også være ændringer på vej, som følge af ny EU-lovgivning.
I artiklerne neden for kan du se hvilke dagpenge-områder, der må forventes at ske ændringer på.

Forenkling af administrationen af G-dage

Forenkling af dagpengeregler for unge under 25 år

Forenkling af reglerne om A-kassen's fradrag i dine dagpenge

Blog om job, arbejdsmarked og A-kasser

Udvalgte blog indlæg

Ny direktør i Akademikernes A-kasse

Udgivet den 18.03.2019 af A-kasser.dk

Skandaleramt A-kasse får ny direktør. Akademikernes A-kasse der i februar 2019 blev politianmeldt af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR), har i dag offentliggjort at de pr. 1. maj Læs mere...

Rapport med forslag til forenkling af A-kasse lovgivning

Udgivet den 07.03.2019 af A-kasser.dk

Det fremgår af Aftale om et tryggere dagpengesystem fra oktober 2015, at der skal ske en gennemskrivning af lov om arbejdsløshedsforsikring m.v., da loven er meget omfattende og kan være vanskelig Læs mere...

Overenskomster på plads på det offentlige område

Udgivet den 01.05.2018 af A-kasser.dk

Forlig efter flere måneders forhandlinger Fem måneders intense forhandlinger om de offentlige overenskomster er endt med forlig. Såfremt medlemmerne af fagforeningerne stemmer ja til de nye Læs mere...

Gå til bloggen