Viborg

A-kasse
nær dig

A-kasse - Viborg

Der er 5 A-kasser der har kontoradresse i Viborg. Det er 3F A-kasse, FOA A-kasse, HK MidtVest, Metal Midt og A-kassen FRIE (mødested efter aftale).
Dansk Metal har desuden et kontor i Bjerringbro med begrænset åbningstid.

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Viborg kommune

I Viborg kommune har 6 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, 3F, FOA, FTFa, HK og Socialpædagogernes A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

3F, HK
og Metal

Vestervangsvej 6,
8800 Viborg
3F Viborg
HK Midtvest
Metal Midt

FOA A-kasse

Grønnegade 13,
8800 Viborg
hjemmeside

A-kassen FRIE

c/o Alm. Brand
Sct. Mathias Gade 25,
8800 Viborg
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Vestjylland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 1,7%
Antal bruttoledige: 3.462

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Vestjylland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse200127-73-36.50
Din Faglige A-kasse4830-18-37.50
BUPL A-kasse14682-64-43.84
Din Sundhedsfaglige A-kasse6855-13-19.12
Det Faglige Hus A-kasse495287-208-42.02
FOA A-kasse21794-123-56.68
3F A-kasse1088616-472-43.38
A-kassen Frie6431-33-51.56
FTFa277163-114-41.16
NNF A-kasse8330-53-63.86
HK A-kasse571282-289-50.61
AJKS3516-19-54.29
Krifa A-kasse725366-359-49.52
Lederne A-kasse20694-112-54.37
Lærernes A-kasse11670-46-39.66
MA A-kasse10872-36-33.33
Dansk Metal A-kasse17482-92-52.87
Min A-kasse15488-66-42.86
ASE A-kasse283144-139-49.12
SL A-kasse6844-24-35.29
Teknikernes A-kasse10745-62-57.94
CA A-kasse6328-35-55.56
Ikke forsikrede974614-360-36.96
I alt62713462-2809-44.79

Denne side er senest opdateret 03-02-2024, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Hold møder møder med A-kassen digitalt Siden 22. marts 2023 har medlemmet kunne vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 263.232. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 7.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
➞ Blog
Nedsat A-kasse kontingent for dimittender

Billigere kontingent for nyuddannede i bl.a. Min A-kasse..
læs mere

Ny familiefagforening fra ASE

Nyhed fra ASE: Fagforening for hele familien for 99 kr./md.
læs mere

Du kan nu holder møder med din A-kasse som telefon- eller videomøder

Nu kan du holde møder med A-kassen som video- eller telefon-møder..
læs mere