A-kasse - Skanderborg

Der er 3 A-kasser der har kontoradresse i Skanderborg. Det er 3F A-kasse, FOA A-kasse (åbent efter aftale) og Dansk Metal.

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Skanderborg kommune

I Skanderborg kommune har 6 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, 3F, FOA, FTFa, HK og Socialpædagogernes A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

Dansk Metal

Krøyer Kielbergs Vej 32,
8660 Skanderborg
hjemmeside

3F Søhøjlandet

Villavej 4,
8660 Skanderborg
hjemmeside

FOA A-kasse

Villavej 12A
8660 Skanderborg
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Østjylland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,4%
Antal bruttoledige: 10.784

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Østjylland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse18871328-559-29.62
Din Faglige A-kasse11970-49-41.18
BUPL A-kasse274151-123-44.89
Din Sundhedsfaglige A-kasse180162-18-10.00
Det Faglige Hus A-kasse1016574-442-43.50
FOA A-kasse462258-204-44.16
3F A-kasse20561119-937-45.57
A-kassen Frie214121-93-43.46
FTFa1304828-476-36.50
NNF A-kasse11853-65-55.08
HK A-kasse16561004-652-39.37
AJKS336205-131-38.99
Krifa A-kasse1508879-629-41.71
Lederne A-kasse527303-224-42.50
Lærernes A-kasse334186-148-44.31
MA A-kasse1403900-503-35.85
Dansk Metal A-kasse339157-182-53.69
Min A-kasse755454-301-39.87
ASE A-kasse688335-353-51.31
SL A-kasse184115-69-37.50
Teknikernes A-kasse328165-163-49.70
CA A-kasse622366-256-41.16
Ikke forsikrede18991050-849-44.71
I alt1820810784-7424-40.77

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer