A-kasse - Herning

Der er 12 A-kasser der har kontoradresse i Herning. Det er FTFa, FOA, 3F Midtjylland, Akademikernes A-kasse, Krifa, HK MidtVest, Dansk Metal, Teknisk Landsforbund, Det Faglige Hus, Socialpædagogerne, Lederne (åbent efter aftale) og ASE (åbent efter aftale).

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Herning kommune

I Herning kommune har 5 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, 3F, FOA, HK og Socialpædagogernes A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

FOA A-kasse

Gormsvej 3-5,
7400 Herning
hjemmeside

3F A-kasse
SL A-kasse

Birk Centerpark 4,
7400 Herning
3F A-kasse
SL A-kasse

Akademikernes
Lederne

Birk Centerpark 40, 1. sal
7400 Herning
Akademikernes
Lederne

Krifa A-kasse

Poulsgade 8,
7400 Herning
hjemmeside

HK A-kasse

Vestergade 43,
7400 Herning
hjemmeside

Metal A-kasse
FTFa

Neksøvej 7A,
7400 Herning
Dansk Metal
FTFa

Det Faglige Hus

Lollandsvej 4,
7400 Herning
hjemmeside

TL A-kasse

Østergade 25, 1.,
7400 Herning
hjemmeside

ASE A-kasse

Bredgade 45, 2. sal,
7400 Herning
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Vestjylland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 1,7%
Antal bruttoledige: 3.462

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Vestjylland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse200127-73-36.50
Din Faglige A-kasse4830-18-37.50
BUPL A-kasse14682-64-43.84
Din Sundhedsfaglige A-kasse6855-13-19.12
Det Faglige Hus A-kasse495287-208-42.02
FOA A-kasse21794-123-56.68
3F A-kasse1088616-472-43.38
A-kassen Frie6431-33-51.56
FTFa277163-114-41.16
NNF A-kasse8330-53-63.86
HK A-kasse571282-289-50.61
AJKS3516-19-54.29
Krifa A-kasse725366-359-49.52
Lederne A-kasse20694-112-54.37
Lærernes A-kasse11670-46-39.66
MA A-kasse10872-36-33.33
Dansk Metal A-kasse17482-92-52.87
Min A-kasse15488-66-42.86
ASE A-kasse283144-139-49.12
SL A-kasse6844-24-35.29
Teknikernes A-kasse10745-62-57.94
CA A-kasse6328-35-55.56
Ikke forsikrede974614-360-36.96
I alt62713462-2809-44.79

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer