A-kasse - Thisted

Der er 6 A-kasser der har kontoradresse i Thisted kommune. Det er 3F Thy-Mors, HK Nordjylland (begrænset åbningstid), FOA A-kasse, Metal Thy-Mors, Krifa (begrænset åbningstid) og ASE (mødested efter aftale).

Frikommune-forsøg frem til 31. december 2022

Thisted kommune er frikommune, hvilket kan have betydning for dig som ledig dagpengemodtager.
Er du ledig betyder frikommune forsøget, at din sagsbehandler i perioden har mulighed for at afvige fra nogle af reglerne i beskæftigelsesindsatsen. Din sagsbehandler i jobcenteret vil fortælle dig om de muligheder, der kunne vedrøre dig.
Thisted kommune er med i forsøget om "En mere fleksibel og effektiv beskæftigelsesindsats".

Ændret kontaktforløbet for forsikrede ledige, der vurderes at være sæsonledige
Ændringerne i kontaktforløbet afgrænses til kontaktformen, således de lovpligtige samtaler ikke nødvendigvis skal afholdes ved personligt fremmøde. I forsøgsperioden åbnes der for at de lovpligtige samtaler eksempelvis kan afholdes telefonisk, via Skype eller som gruppemøder. Det er hensigten at de forsikrede ledige, der vurderes sæsonledige, kommer til at opleve et kontaktforløb, der er fleksibelt, og som giver mening givet at det forventes at denne gruppe af ledige har en sikker tilbagevenden til beskæftigelse.

Fleksible rammer for uddannelse til forsikrede ledige
Jobcenter Thisted vil med dette forsøg skabe mulighed for at bevilge mere end 6 ugers vejledning og opkvalificering i de første 26 ugers ledighed for så vidt angår ufaglærte, ledige med forældede uddannelser samt ledige, der vanskeligt kan stå til rådighed inden for det område, de er uddannede til. På den måde kan kommunen afgive det tilbud, der vurderes hurtigst muligt at kunne bringe den ledige i varig beskæftigelse. Dette giver mulighed for at bevillige grundforløb og dermed understøtte løft fra ufaglært til faglært tidligt i ledighedsforløbet.
Derudover kan kommunen med forsøget bevilge studie- og erhvervskompetencegivende uddannelse til dagpengemodtagere under 30 år til tilsvarende målgruppe, dvs. ufaglærte, ledige med forældede uddannelser samt ledige, der vanskeligt kan stå til rådighed inden for det område, de er uddannede til.

3F A-kasse

Silstrupvej 12, st 1,
7700 Thisted
hjemmeside

HK
FOA
Sydhavnsvej 13,
7700 Thisted

Metal A-kasse

Skyumvej 24,
7700 Thisted
hjemmeside

Krifa A-kasse

Storegade 11B, 1. sal,
7700 Thisted
hjemmeside

ASE A-kasse

Videncenter Thy-Mors
Silstrupparken 2,
7700 Thisted
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Nordjylland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,8%
Antal bruttoledige: 7.815

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Nordjylland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse844585-259-30.69
Din Faglige A-kasse194118-76-39.18
BUPL A-kasse202126-76-37.62
Din Sundhedsfaglige A-kasse12512721.60
Det Faglige Hus A-kasse725471-254-35.03
FOA A-kasse390260-130-33.33
3F A-kasse23761362-1014-42.68
A-kassen Frie11669-47-40.52
FTFa632444-188-29.75
NNF A-kasse13984-55-39.57
HK A-kasse1040664-376-36.15
AJKS9658-38-39.58
Krifa A-kasse1146676-470-41.01
Lederne A-kasse332201-131-39.46
Lærernes A-kasse286220-66-23.08
MA A-kasse406272-134-33.00
Dansk Metal A-kasse527248-279-52.94
Min A-kasse401272-129-32.17
ASE A-kasse545277-268-49.17
SL A-kasse12097-23-19.17
Teknikernes A-kasse15186-65-43.05
CA A-kasse255185-70-27.45
Ikke forsikrede1450914-536-36.97
I alt124997815-4684-37.48

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer