A-kasse - Roskilde

Der er syv A-kasser der har kontoradresse i Roskilde. Det er 3F, FOA, HK Sjælland, Metal Fjordbyerne, El-fagets A-kasse, Lederne (åbent efter aftale) og A-kassen FRIE (mødested efter aftale).

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Roskilde kommune

I Roskilde kommune har 5 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, 3F, FOA, HK og Socialpædagogernes A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

HK A-kasse

Hersegade 13,
4000 Roskilde
hjemmeside

3F A-kasse

Holbækvej 106, B, 1,
4000 Roskilde
hjemmeside

FOA A-kasse

Fuglebakken 2,
4000 Roskilde
hjemmeside

Lederne

Universitetsparken 7,
4000 Roskilde
hjemmeside

A-kassen FRIE

Jernbanegade 23B,
4000 Roskilde
hjemmeside

Metal A-kasse

Elisagårdsvej 23b,
4000 Roskilde
hjemmeside

El-fagets
A-kasse

Borgediget 18,
4000 Roskilde
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Østsjælland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,2%
Antal bruttoledige: 2.716

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Østsjælland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse296208-88-29.73
Din Faglige A-kasse5128-23-45.10
BUPL A-kasse7633-43-56.58
Din Sundhedsfaglige A-kasse3529-6-17.14
Det Faglige Hus A-kasse424231-193-45.52
FOA A-kasse13499-35-26.12
3F A-kasse443242-201-45.37
A-kassen Frie8153-28-34.57
FTFa290192-98-33.79
NNF A-kasse1011110.00
HK A-kasse495310-185-37.37
AJKS5028-22-44.00
Krifa A-kasse529313-216-40.83
Lederne A-kasse232131-101-43.53
Lærernes A-kasse4641-5-10.87
MA A-kasse14395-48-33.57
Dansk Metal A-kasse10439-65-62.50
Min A-kasse181104-77-42.54
ASE A-kasse239116-123-51.46
SL A-kasse3118-13-41.94
Teknikernes A-kasse4129-12-29.27
CA A-kasse8858-30-34.09
Ikke forsikrede547308-239-43.69
I alt45632716-1847-40.48

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer