A-kasse - Langeland

Der er to A-kasser der har kontoradresse i Langeland kommune. Det er 3F og Metal Sydfyn i Rudkøbing (begge med begrænset åbningstid).

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Langeland kommune

I Langeland kommune har 5 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, 3F, FOA, HK og Socialpædagogernes A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

3F A-kasse

Østergade 49,
5900 Rudkøbing
hjemmeside

Metal A-kasse

Schnohrsvej 9,
5900 Rudkøbing
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Fyn

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,5%
Antal bruttoledige: 5.859

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Fyn

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse844506-338-40.05
Din Faglige A-kasse12049-71-59.17
BUPL A-kasse17393-80-46.24
Din Sundhedsfaglige A-kasse126101-25-19.84
Det Faglige Hus A-kasse773480-293-37.90
FOA A-kasse276171-105-38.04
3F A-kasse1329660-669-50.34
A-kassen Frie179121-58-32.40
FTFa606418-188-31.02
NNF A-kasse4023-17-42.50
HK A-kasse856476-380-44.39
AJKS13977-62-44.60
Krifa A-kasse646338-308-47.68
Lederne A-kasse294156-138-46.94
Lærernes A-kasse218163-55-25.23
MA A-kasse494329-165-33.40
Dansk Metal A-kasse355141-214-60.28
Min A-kasse330215-115-34.85
ASE A-kasse505258-247-48.91
SL A-kasse12279-43-35.25
Teknikernes A-kasse12559-66-52.80
CA A-kasse253156-97-38.34
Ikke forsikrede1266790-476-37.60
I alt100675859-4208-41.80

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer