A-kasse - Gentofte

Der er kun én A-kasse der har kontoradresse i Gentofte. Det er CA A-kasse.

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Gentofte

I Gentofte kommune har 5 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, FOA A-kasse, FTFa, Socialpædagogernes A-kasse og Min A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

CA A-kasse

Smakkedalen 2,
2820 Gentofte
CA A-kasse

Facts om ledighed i landsdel Københavns omegn

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,9%
Antal bruttoledige: 7.748

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Københavns omegn

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse1060705-355-33.49
Din Faglige A-kasse14169-72-51.06
BUPL A-kasse159120-39-24.53
Din Sundhedsfaglige A-kasse6755-12-17.91
Det Faglige Hus A-kasse1106699-407-36.80
FOA A-kasse448289-159-35.49
3F A-kasse1626872-754-46.37
A-kassen Frie250143-107-42.80
FTFa751528-223-29.69
NNF A-kasse2916-13-44.83
HK A-kasse1098661-437-39.80
AJKS13785-52-37.96
Krifa A-kasse1442846-596-41.33
Lederne A-kasse452221-231-51.11
Lærernes A-kasse9777-20-20.62
MA A-kasse287223-64-22.30
Dansk Metal A-kasse18297-85-46.70
Min A-kasse536326-210-39.18
ASE A-kasse822397-425-51.70
SL A-kasse7234-38-52.78
Teknikernes A-kasse10370-33-32.04
CA A-kasse349185-164-46.99
Ikke forsikrede17491031-718-41.05
I alt129627748-5214-40.23

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer