Furesø

A-kasse
nær dig

A-kasse - Furesø

Der er kun én A-kasse der har kontoradresse i Furesø kommune. Det er A-kassen FRIE (kun åbent efter aftale).

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Furesø kommune

I Furesø kommune har 3 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, FOA og Socialpædagogernes A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

A-kassen FRIE

Kirke Værløsevej 34,
3500 Værløse
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Nordsjælland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 1,9%
Antal bruttoledige: 4.304

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Nordsjælland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse617387-230-37.28
Din Faglige A-kasse7238-34-47.22
BUPL A-kasse8850-38-43.18
Din Sundhedsfaglige A-kasse4931-18-36.73
Det Faglige Hus A-kasse474258-216-45.57
FOA A-kasse191121-70-36.65
3F A-kasse824414-410-49.76
A-kassen Frie13271-61-46.21
FTFa464286-178-38.36
NNF A-kasse117-4-36.36
HK A-kasse655367-288-43.97
AJKS13474-60-44.78
Krifa A-kasse754442-312-41.38
Lederne A-kasse419237-182-43.44
Lærernes A-kasse7654-22-28.95
MA A-kasse204141-63-30.88
Dansk Metal A-kasse11149-62-55.86
Min A-kasse289162-127-43.94
ASE A-kasse452250-202-44.69
SL A-kasse6636-30-45.45
Teknikernes A-kasse7350-23-31.51
CA A-kasse215124-91-42.33
Ikke forsikrede1027656-371-36.12
I alt73984304-3094-41.82

Denne side er senest opdateret 03-02-2024, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Hold møder møder med A-kassen digitalt Siden 22. marts 2023 har medlemmet kunne vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 263.232. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 7.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
➞ Blog
Nedsat A-kasse kontingent for dimittender

Billigere kontingent for nyuddannede i bl.a. Min A-kasse..
læs mere

Ny familiefagforening fra ASE

Nyhed fra ASE: Fagforening for hele familien for 99 kr./md.
læs mere

Du kan nu holder møder med din A-kasse som telefon- eller videomøder

Nu kan du holde møder med A-kassen som video- eller telefon-møder..
læs mere