A-kasse - Frederiksberg

Der er to A-kasser der har kontoradresse på Frederiksberg. Det er FOA A-kasse (FOA SOSU) og MA A-kasse.

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser på Frederiksberg

I Frederiksberg kommune har 6 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, FOA A-kasse, Socialpædagogernes A-kasse, BUPL A-kasse, MA A-kasse og FTFa.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

FOA SOSU

Godthåbsvej 15,
2000 Frederiksberg
hjemmeside

MA A-kasse

Peter Bangs Vej 30,
2000 Frederiksberg
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel byen København

Bruttoledighedsprocent april 2022: 3,2%
Antal bruttoledige: 14.542

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel byen København

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse38702521-1349-34.86
Din Faglige A-kasse304149-155-50.99
BUPL A-kasse163111-52-31.90
Din Sundhedsfaglige A-kasse156146-10-6.41
Det Faglige Hus A-kasse1165665-500-42.92
FOA A-kasse563383-180-31.97
3F A-kasse23651076-1289-54.50
A-kassen Frie300181-119-39.67
FTFa23031568-735-31.91
NNF A-kasse2918-11-37.93
HK A-kasse18291012-817-44.67
AJKS1087729-358-32.93
Krifa A-kasse1559833-726-46.57
Lederne A-kasse713391-322-45.16
Lærernes A-kasse241154-87-36.10
MA A-kasse19971286-711-35.60
Dansk Metal A-kasse195112-83-42.56
Min A-kasse1050596-454-43.24
ASE A-kasse1137546-591-51.98
SL A-kasse10477-27-25.96
Teknikernes A-kasse450258-192-42.67
CA A-kasse1010548-462-45.74
Ikke forsikrede23451181-1164-49.64
I alt2493514542-10393-41.68

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer