-kasser.dk

Frederiksberg

A-kasse - Frederiksberg

Der er to A-kasser der har kontoradresse på Frederiksberg. Det er FOA A-kasse (FOA SOSU) og MA A-kasse.

  

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser på Frederiksberg

I Frederiksberg kommune har 6 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, FOA A-kasse, Socialpædagogernes A-kasse, BUPL A-kasse, MA A-kasse og FTFa.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

FOA SOSU

Godthåbsvej 15,
2000 Frederiksberg
hjemmeside

MA A-kasse

Peter Bangs Vej 30,
2000 Frederiksberg
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel byen København

Bruttoledighedsprocent april 2022: 3,2%
Antal bruttoledige: 14.542

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel byen København

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse38702521-1349-34.86
Din Faglige A-kasse304149-155-50.99
BUPL A-kasse163111-52-31.90
Din Sundhedsfaglige A-kasse156146-10-6.41
Det Faglige Hus A-kasse1165665-500-42.92
FOA A-kasse563383-180-31.97
3F A-kasse23651076-1289-54.50
A-kassen Frie300181-119-39.67
FTFa23031568-735-31.91
NNF A-kasse2918-11-37.93
HK A-kasse18291012-817-44.67
AJKS1087729-358-32.93
Krifa A-kasse1559833-726-46.57
Lederne A-kasse713391-322-45.16
Lærernes A-kasse241154-87-36.10
MA A-kasse19971286-711-35.60
Dansk Metal A-kasse195112-83-42.56
Min A-kasse1050596-454-43.24
ASE A-kasse1137546-591-51.98
SL A-kasse10477-27-25.96
Teknikernes A-kasse450258-192-42.67
CA A-kasse1010548-462-45.74
Ikke forsikrede23451181-1164-49.64
I alt2493514542-10393-41.68

Denne side er senest opdateret 30-06-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

En tværfaglig A-kasse optager alle som medlem

FTFa er den billigste tværfaglige A-kasse og har kontorer flere steder i landet.

Bliv medlem af FTFa

Indmeldelse i FTFa

A-kasse
nær dig

FTFa A-kasse

Den billigste i 2022 i kategorien "Åben for alle"
Bliv medlem Læs mere om FTFa

Det Faglige Hus

Vinder i kategorien "Mest værdi for pengene 2022"
Bliv medlem Læs vores test

ASE

Billig A-kasse og HR Jura for selvstændige
Bliv medlem Læs mere om ASE

Gode tips i juni

Find tilbud, rabatter eller tips om A-kasse
Se tips

Hovedemner om A-kasse

Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Hvad kan du få i dagpenge? Du kan få 90% af din indkomst, dog maksimalt den højeste dagpengesats som i 2022 er kr. 19.351 pr. måned. Er du nyuddannet er satsen dog mindre. Læs mere..
Indmeld dig i A-kasse under studiet Er du studerende på en videregående uddannelse, er det en fordel at tilmelde dig A-kasse senest 1 år før du er færdig med uddannelsen. På den måde undgår du 1 måneds venteperiode med dagpenge. Læs mere..
Særlige regler for nyuddannede Som færdiguddannet fra en videregående uddannelse, kan du få dagpenge, uden at opfylde de normale krav for at kunne få dagpenge. HUSK der er en frist på 14 dage til at tilmelde dig A-kasse som nyuddannet. Læs mere...
Optjening af dagpengeret Der er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skat Du får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

De seneste nyheder

29.06.2022:
Mulighed for online samtaler i A-kasse og Jobcenter
Fra 1.1.2023 bliver det muligt for en ledig at vælge at gennemføre samtaler med Jobcenter og A-kasse online. Se mere her..

29.06.2022:
Ny arbejdsdeling mellem A-kasser og jobcentre
Fra 1.1.2024 får A-kassen ansvar for kontaktforløb med en ledig i de første 3 måneders ledighed. Se mere her..

29.04.2022:
Initiativer i trepartsaftale gennemført
Initiativerne i Trepartsaftale fra oktober 2021 er nu gennemført ved tildeling af midler til forskellige projekter og ved lovændring. Se mere her..

Se alle nyheder

Artikler om A-kasse og dagpenge

Læs mere om dagpengereglerne og emner med relevans for arbejdsmarkedet

Se alle artikler