A-kasse - Esbjerg

Der er 14 A-kasser der har kontoradresse i Esbjerg. Det er HK Sydjylland, 3F, Krifa, Dansk Metal, FOA, Teknisk Landsforbund, El-fagets A-kasse, Lærernes A-kasse, Akademikernes A-kasse, Det Faglige Hus, Socialpædagogerne, A-kassen FRIE (mødested efter aftale), ASE (mødested efter aftale) og NNF Sydjylland.

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Esbjerg kommune

I Esbjerg kommune har 4 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, 3F, FOA og Socialpædagogernes A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

HK A-kasse
NNF A-kasse

Borgergade 2-4,
6700 Esbjerg
HK A-kasse
NNF A-kasse

3F A-kasse

Vestkraftgade 1,
6700 Esbjerg
hjemmeside

Krifa A-kasse

Kanalen 1,
6700 Esbjerg
hjemmeside

Metal Vest
El-forbundet

Sallingsundvej 6A+6B,
6715 Esbjerg
Metal A-kasse
El-fagets A-kasse

FOA A-kasse

Frodesgade 125 A,
6700 Esbjerg
hjemmeside

TL A-kasse

Exnersgade 37,
6700 Esbjerg
hjemmeside

Lærernes A-kasse

Skolegade 81, 3. sal.
6700 Esbjerg
hjemmeside

Akademikernes
ASE A-kasse

Niels Bohrs Vej 6,
6700 Esbjerg
Akademikernes
ASE

Det Faglige Hus

John Tranums Vej 23,
6705 Esbjerg
hjemmeside

SL A-kasse

Randersvej 38,
6700 Esbjerg
hjemmeside

A-kassen FRIE

c/o Alm. Brand
Skolegade 50,
6700 Esbjerg
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Sydjylland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,0%
Antal bruttoledige: 6.882

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Sydjylland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse572348-224-39.16
Din Faglige A-kasse10042-58-58.00
BUPL A-kasse178100-78-43.82
Din Sundhedsfaglige A-kasse12697-29-23.02
Det Faglige Hus A-kasse1211720-491-40.54
FOA A-kasse347219-128-36.89
3F A-kasse1691884-807-47.72
A-kassen Frie176104-72-40.91
FTFa585362-223-38.12
NNF A-kasse13486-48-35.82
HK A-kasse968512-456-47.11
AJKS6250-12-19.35
Krifa A-kasse1514862-652-43.06
Lederne A-kasse417216-201-48.20
Lærernes A-kasse200117-83-41.50
MA A-kasse217130-87-40.09
Dansk Metal A-kasse362155-207-57.18
Min A-kasse382173-209-54.71
ASE A-kasse637294-343-53.85
SL A-kasse11973-46-38.66
Teknikernes A-kasse17496-78-44.83
CA A-kasse17895-83-46.63
Ikke forsikrede18791147-732-38.96
I alt122276882-5345-43.71

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer