-kasser.dk

Aarhus

A-kasse - Aarhus

Der er 22 A-kasser der har kontoradresse i Aarhus. Det er 3F A-kasse, HK Østjylland, NNF Østjylland (begrænset åbningstid), Dansk El-forbund Østjylland, FOA A-kasse, BUPL Aarhus, FTFa, Akademikernes A-kasse, Lærernes A-Kasse, Magistrenes A-kasse (kun åbent onsdage fra 13-15), CA A-kasse, A-kassen FRIE (åbent efter aftale), ASE (kun åbent efter aftale), Det Faglige Hus, Metal Østjylland, KRIFA Aarhus, Min A-kasse, Arbejdsløshedskassen for Journalistik, Kommunikation & Sprog (AJKS), Din Sundhedsfaglige A-kasse (DSA), Sl Østjylland, Teknisk Landsforbund og Lederne (åbent efter aftale).

3F har afdelinger på to adresser i Aarhus. 3F Transport, Logistik & Byg hører til på Sommervej 5, mens 3F også har en afdeling på Rymarken 4.

Dansk Metal har afdelingerne Metal Østjylland og Metal Tele Vest på samme adresse i Aarhus N.

  

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Aarhus

I Aarhus kommune har 8 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om 3F A-kasse, Dansk Metal, FOA A-kasse, MA A-kasse, FTFa, HK A-kasse, Socialpædagogernes A-kasse og BUPL A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

3F Transport, Logistik & Byg
Sommervej 5,
8210 Aarhus
hjemmeside

3F Rymarken og Dansk El-forbund
Rymarken 4,
8210 Århus V
3F Rymarken
DEF Østjylland

HK A-kasse

Sødalsparken 22,
8220 Brabrand
hjemmeside

NNF A-kasse
Metal Østjylland
TL Østjylland
Dusager 16,
8200 Aarhus N

FOA A-kasse

Christian X's Vej 56,
8260 Viby J
hjemmeside

BUPL A-kasse

Kystvejen 17, 2. sal,
8000 Aarhus
hjemmeside

FTFa

Vestergade 48H,
8000 Aarhus
hjemmeside

Akademikernes

Værkmestergade 25, 9,
8000 Aarhus
Læs mere

Lærernes A-kasse

Ravnsøvej 6,
8240 Risskov
hjemmeside

Magistrenes A-kasse

Åboulevarden 23,
8000 Aarhus
hjemmeside

CA A-kasse

Hans Hartvig Seedorffs Stræde 6-8, 3. sal,
8000 Aarhus C
hjemmeside

A-kassen FRIE

Østergade 31B, 1.th.,
8000 Aarhus C
hjemmeside

ASE A-kasse

Klamsagervej 35,
8230 Aarhus
Læs mere

Det Faglige Hus

Agerbæksvej 17, C, 1. sal th,
8240 Risskov
hjemmeside

KRIFA A-kasse

Klokhøjen 4,
8200 Aarhus
hjemmeside

Min A-kasse

Søren Frichs Vej 38K,
8230 Aarhus
hjemmeside

AJKS

Åboulevarden 31, 2. sal,
8000 Aarhus C
hjemmeside

DSA A-kasse
Lederne

Bautavej 1A,
8210 Aarhus V
DSA
Lederne

SL A-kasse

Søren Frichs Vej 42 C,
8230 Åbyhøj
hjemmeside

Facts om ledighed i Aarhus kommune

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,9%
Antal bruttoledige: 5.322

Udvikling i ledighed det seneste år i Aarhus

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse1389938-451-32.47
Din Faglige A-kasse3622-14-38.89
BUPL A-kasse12270-52-42.62
Din Sundhedsfaglige A-kasse10993-16-14.68
Det Faglige Hus A-kasse413211-202-48.91
FOA A-kasse15570-85-54.84
3F A-kasse651357-294-45.16
A-kassen Frie10154-47-46.53
FTFa720505-215-29.86
NNF A-kasse298-21-72.41
HK A-kasse769499-270-35.11
AJKS256150-106-41.41
Krifa A-kasse516301-215-41.67
Lederne A-kasse202113-89-44.06
Lærernes A-kasse15793-64-40.76
MA A-kasse1098698-400-36.43
Dansk Metal A-kasse10347-56-54.37
Min A-kasse404230-174-43.07
ASE A-kasse286121-165-57.69
SL A-kasse7348-25-34.25
Teknikernes A-kasse192105-87-45.31
CA A-kasse434239-195-44.93
Ikke forsikrede802350-452-56.36
I alt90185322-3696-40.98

Denne side er senest opdateret 29-06-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

En tværfaglig A-kasse optager alle som medlem

FTFa er den billigste tværfaglige A-kasse og har kontorer flere steder i landet.

Bliv medlem af FTFa

Indmeldelse i FTFa

A-kasse
nær dig

FTFa A-kasse

Den billigste i 2022 i kategorien "Åben for alle"
Bliv medlem Læs mere om FTFa

Det Faglige Hus

Vinder i kategorien "Mest værdi for pengene 2022"
Bliv medlem Læs vores test

ASE

Billig A-kasse og HR Jura for selvstændige
Bliv medlem Læs mere om ASE

Gode tips i juni

Find tilbud, rabatter eller tips om A-kasse
Se tips

Hovedemner om A-kasse

Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Hvad kan du få i dagpenge? Du kan få 90% af din indkomst, dog maksimalt den højeste dagpengesats som i 2022 er kr. 19.351 pr. måned. Er du nyuddannet er satsen dog mindre. Læs mere..
Indmeld dig i A-kasse under studiet Er du studerende på en videregående uddannelse, er det en fordel at tilmelde dig A-kasse senest 1 år før du er færdig med uddannelsen. På den måde undgår du 1 måneds venteperiode med dagpenge. Læs mere..
Særlige regler for nyuddannede Som færdiguddannet fra en videregående uddannelse, kan du få dagpenge, uden at opfylde de normale krav for at kunne få dagpenge. HUSK der er en frist på 14 dage til at tilmelde dig A-kasse som nyuddannet. Læs mere...
Optjening af dagpengeret Der er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skat Du får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

De seneste nyheder

29.06.2022:
Mulighed for online samtaler i A-kasse og Jobcenter
Ny politisk aftale betyder at det fra 1.1.2023 bliver muligt for en ledig at vælge at gennemføre samtaler med Jobcenter og A-kasse som digitale samtaler eller telefonsamtaler. Se mere her..

29.06.2022:
Ny arbejdsdeling mellem A-kasser og jobcentre
Ny politisk aftale betyder betyder at A-kasserne fra 1.1.2024 skal stå for det fulde kontaktforløb med en ledig dagpengemodtager i de første 3 måneders ledighed. Se mere her..

29.04.2022:
Initiativer i trepartsaftale gennemført
Initiativerne i Trepartsaftale fra oktober 2021 er nu gennemført ved tildeling af midler til forskellige projekter og ved lovændring. Se mere her..

Se alle nyheder

Artikler om A-kasse og dagpenge

Læs mere om dagpengereglerne og emner med relevans for arbejdsmarkedet

Se alle artikler