A-kasse - Aarhus

Der er 22 A-kasser der har kontoradresse i Aarhus. Det er 3F A-kasse, HK Østjylland, NNF Østjylland (begrænset åbningstid), Dansk El-forbund Østjylland, FOA A-kasse, BUPL Aarhus, FTFa, Akademikernes A-kasse, Lærernes A-Kasse, Magistrenes A-kasse (kun åbent onsdage fra 13-15), CA A-kasse, A-kassen FRIE (åbent efter aftale), ASE (kun åbent efter aftale), Det Faglige Hus, Metal Østjylland, KRIFA Aarhus, Min A-kasse, Arbejdsløshedskassen for Journalistik, Kommunikation & Sprog (AJKS), Din Sundhedsfaglige A-kasse (DSA), Sl Østjylland, Teknisk Landsforbund og Lederne (åbent efter aftale).

3F har afdelinger på to adresser i Aarhus. 3F Transport, Logistik & Byg hører til på Sommervej 5, mens 3F også har en afdeling på Rymarken 4.

Dansk Metal har afdelingerne Metal Østjylland og Metal Tele Vest på samme adresse i Aarhus N.

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Aarhus

I Aarhus kommune har 8 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om 3F A-kasse, Dansk Metal, FOA A-kasse, MA A-kasse, FTFa, HK A-kasse, Socialpædagogernes A-kasse og BUPL A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

3F Transport, Logistik & Byg
Sommervej 5,
8210 Aarhus
hjemmeside

3F Rymarken og Dansk El-forbund
Rymarken 4,
8210 Århus V
3F Rymarken
DEF Østjylland

HK A-kasse

Sødalsparken 22,
8220 Brabrand
hjemmeside

NNF A-kasse
Metal Østjylland
TL Østjylland
Dusager 16,
8200 Aarhus N

FOA A-kasse

Christian X's Vej 56,
8260 Viby J
hjemmeside

BUPL A-kasse

Kystvejen 17, 2. sal,
8000 Aarhus
hjemmeside

FTFa

Vestergade 48H,
8000 Aarhus
hjemmeside

Akademikernes

Værkmestergade 25, 9,
8000 Aarhus
Læs mere

Lærernes A-kasse

Ravnsøvej 6,
8240 Risskov
hjemmeside

Magistrenes A-kasse

Åboulevarden 23,
8000 Aarhus
hjemmeside

CA A-kasse

Hans Hartvig Seedorffs Stræde 6-8, 3. sal,
8000 Aarhus C
hjemmeside

A-kassen FRIE

Østergade 31B, 1.th.,
8000 Aarhus C
hjemmeside

ASE A-kasse

Klamsagervej 35,
8230 Aarhus
Læs mere

Det Faglige Hus

Agerbæksvej 17, C, 1. sal th,
8240 Risskov
hjemmeside

KRIFA A-kasse

Klokhøjen 4,
8200 Aarhus
hjemmeside

Min A-kasse

Søren Frichs Vej 38K,
8230 Aarhus
hjemmeside

AJKS

Åboulevarden 31, 2. sal,
8000 Aarhus C
hjemmeside

DSA A-kasse
Lederne

Bautavej 1A,
8210 Aarhus V
DSA
Lederne

SL A-kasse

Søren Frichs Vej 42 C,
8230 Åbyhøj
hjemmeside

Facts om ledighed i Aarhus kommune

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,9%
Antal bruttoledige: 5.322

Udvikling i ledighed det seneste år i Aarhus

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse1389938-451-32.47
Din Faglige A-kasse3622-14-38.89
BUPL A-kasse12270-52-42.62
Din Sundhedsfaglige A-kasse10993-16-14.68
Det Faglige Hus A-kasse413211-202-48.91
FOA A-kasse15570-85-54.84
3F A-kasse651357-294-45.16
A-kassen Frie10154-47-46.53
FTFa720505-215-29.86
NNF A-kasse298-21-72.41
HK A-kasse769499-270-35.11
AJKS256150-106-41.41
Krifa A-kasse516301-215-41.67
Lederne A-kasse202113-89-44.06
Lærernes A-kasse15793-64-40.76
MA A-kasse1098698-400-36.43
Dansk Metal A-kasse10347-56-54.37
Min A-kasse404230-174-43.07
ASE A-kasse286121-165-57.69
SL A-kasse7348-25-34.25
Teknikernes A-kasse192105-87-45.31
CA A-kasse434239-195-44.93
Ikke forsikrede802350-452-56.36
I alt90185322-3696-40.98

Denne side er senest opdateret 20-03-2023, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Ændring af dagpengeregler fra 1. maj 2023

Ændring af dagpengeregler fra 1. maj 2023..
læs mere

Satser 2023

Nye satser der gælder fra 1. januar 2023 er klar. Se hvor meget du kan få i dagpenge, eller hvor meget du skal have tjent for at kunne få dagpengeret..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere