A-kasse - Aarhus

Der er 22 A-kasser der har kontoradresse i Aarhus. Det er 3F A-kasse, HK Østjylland, NNF Østjylland (begrænset åbningstid), Dansk El-forbund Østjylland, FOA A-kasse, BUPL Aarhus, FTFa, Akademikernes A-kasse, Lærernes A-Kasse, Magistrenes A-kasse (kun åbent onsdage fra 13-15), CA A-kasse, A-kassen FRIE (åbent efter aftale), ASE (kun åbent efter aftale), Det Faglige Hus, Metal Østjylland, KRIFA Aarhus, Min A-kasse, Arbejdsløshedskassen for Journalistik, Kommunikation & Sprog (AJKS), Din Sundhedsfaglige A-kasse (DSA), Sl Østjylland, Teknisk Landsforbund og Lederne (åbent efter aftale).

3F har afdelinger på to adresser i Aarhus. 3F Transport, Logistik & Byg hører til på Sommervej 5, mens 3F også har en afdeling på Rymarken 4.

Dansk Metal har afdelingerne Metal Østjylland og Metal Tele Vest på samme adresse i Aarhus N.

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Aarhus

I Aarhus kommune har 8 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om 3F A-kasse, Dansk Metal, FOA A-kasse, MA A-kasse, FTFa, HK A-kasse, Socialpædagogernes A-kasse og BUPL A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

3F Transport, Logistik & Byg
Sommervej 5,
8210 Aarhus
hjemmeside

3F Rymarken og Dansk El-forbund
Rymarken 4,
8210 Århus V
3F Rymarken
DEF Østjylland

HK A-kasse

Sødalsparken 22,
8220 Brabrand
hjemmeside

NNF A-kasse
Metal Østjylland
TL Østjylland
Dusager 16,
8200 Aarhus N

FOA A-kasse

Christian X's Vej 56,
8260 Viby J
hjemmeside

BUPL A-kasse

Kystvejen 17, 2. sal,
8000 Aarhus
hjemmeside

FTFa

Vestergade 48H,
8000 Aarhus
hjemmeside

Akademikernes

Værkmestergade 25, 9,
8000 Aarhus
Læs mere

Lærernes A-kasse

Ravnsøvej 6,
8240 Risskov
hjemmeside

Magistrenes A-kasse

Åboulevarden 23,
8000 Aarhus
hjemmeside

CA A-kasse

Hans Hartvig Seedorffs Stræde 6-8, 3. sal,
8000 Aarhus C
hjemmeside

A-kassen FRIE

Østergade 31B, 1.th.,
8000 Aarhus C
hjemmeside

ASE A-kasse

Klamsagervej 35,
8230 Aarhus
Læs mere

Det Faglige Hus

Agerbæksvej 17, C, 1. sal th,
8240 Risskov
hjemmeside

KRIFA A-kasse

Klokhøjen 4,
8200 Aarhus
hjemmeside

Min A-kasse

Søren Frichs Vej 38K,
8230 Aarhus
hjemmeside

AJKS

Åboulevarden 31, 2. sal,
8000 Aarhus C
hjemmeside

DSA A-kasse
Lederne

Bautavej 1A,
8210 Aarhus V
DSA
Lederne

SL A-kasse

Søren Frichs Vej 42 C,
8230 Åbyhøj
hjemmeside

Facts om ledighed i Aarhus kommune

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,9%
Antal bruttoledige: 5.322

Udvikling i ledighed det seneste år i Aarhus

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse1389938-451-32.47
Din Faglige A-kasse3622-14-38.89
BUPL A-kasse12270-52-42.62
Din Sundhedsfaglige A-kasse10993-16-14.68
Det Faglige Hus A-kasse413211-202-48.91
FOA A-kasse15570-85-54.84
3F A-kasse651357-294-45.16
A-kassen Frie10154-47-46.53
FTFa720505-215-29.86
NNF A-kasse298-21-72.41
HK A-kasse769499-270-35.11
AJKS256150-106-41.41
Krifa A-kasse516301-215-41.67
Lederne A-kasse202113-89-44.06
Lærernes A-kasse15793-64-40.76
MA A-kasse1098698-400-36.43
Dansk Metal A-kasse10347-56-54.37
Min A-kasse404230-174-43.07
ASE A-kasse286121-165-57.69
SL A-kasse7348-25-34.25
Teknikernes A-kasse192105-87-45.31
CA A-kasse434239-195-44.93
Ikke forsikrede802350-452-56.36
I alt90185322-3696-40.98

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer