A-kasse - Aalborg

Der er 21 A-kasser der har kontoradresse i Aalborg. Det er 3F A-kasse, HK Nordjylland, El-fagets A-kasse, Metal Aalborg, FOA Nordjylland, Bupl Nordjylland, FTFa, Akademikernes A-kasse, NNF Nordjylland, Lærernes A-Kasse, Magistrenes A-kasse, CA A-kasse (kun åbent efter aftale), A-kassen FRIE (mødested efter aftale), ASE (kun åbent efter aftale), Det Faglige Hus, KRIFA Aalborg, Min A-kasse, Din Sundhedsfaglige A-kasse (DSA), Sl Nordjylland, Teknisk Landsforbund og Lederne (åbent efter aftale).

Frikommune-forsøg frem til 31. december 2022

Aalborg kommune er frikommune, hvilket kan have betydning for dig som ledig dagpengemodtager.
Som frikommune kan kommunen i en forsøgsperiode få godkendt at der skal gælde særlige regler for f.eks. ledige.
Aalborg kommune er med i forsøget "En mere fleksibel og effektiv beskæftigelsesindsats".

Særlig mulighed for ledige der ønsker at starte som selvstændig
Aalborg kommune kører et forsøg med iværksætteri for ledige dimittender.
Jobcenter Aalborg ønsker med dette forsøg at understøtte, at ledige dimittender, med en innovativ og perspektivrig iværksætteride, kan arbejde med denne, imens de modtager dagpenge.
Derfor kan udvalgte dimittender i en periode på op til 26 uger fritages for deres rådighedsforpligtigelse, mens de arbejder med deres forretningsplan.
De vil i stedet for en MinPlan få en Min IværksætterPlan, og fokus i de opfølgende jobsamtaler i jobcentret vil være på, hvordan det går med forretningsideen.
Endelig vil ledige der udvælges til forsøget allerede fra dag et kunne starte på et vejlednings-og opkvalificeringsforløb, der skal understøtte dem i udviklingen af selvstændig virksomhed.

Ændret kontaktforløb for ledige i A-kasse
Bemærk at Aalborg kommune, da kommunen er frikommune, kan have et andet forløb for lediges kontakt med Jobcenter og A-kasse, end det normale kontaktforløb.
Frikommunerne fastlægger selv rammerne for indholdet af kontaktforløbet, kontaktform og hyppighed af kontakten. Frikommunen skal i forhold til det konkrete forsøg tage stilling til, om forsøget berører samarbejdet med a-kassen. Er det tilfældet, skal kommunen forholde sig til samarbejdet med a-kassen.

HK A-kasse

Gartnervej 30,
9200 Aalborg
hjemmeside

FOA A-kasse

Østerport 2,
9000 Aalborg
hjemmeside

BUPL A-kasse

Niels Jernes Vej 8 B,
9220 Aalborg Øst
hjemmeside

FTFa

Gasværksvej 30 B, 1. sal,
9000 Aalborg
hjemmeside

Akademikernes

Vestre Havnepromenade 9, 3. sal,
9000 Aalborg
Læs mere

Lærernes A-kasse

C. W. Obels Pl. 1B,
9000 Aalborg
hjemmeside

Magistrenes A-kasse

Østerågade 19, 3. sal,
9000 Aalborg
hjemmeside

CA A-kasse

c/o Boxit
Østre Alle 102, 4.
9000 Aalborg
hjemmeside

A-kassen FRIE

c/o Alm. Brand
Ved Stranden 10
9000 Aalborg
hjemmeside

ASE A-kasse

Vandmanden 18 A,
9200 Aalborg SV.
Læs mere

Det Faglige Hus

Sofiendalsvej 11, st. tv,
9200 Aalborg
hjemmeside

KRIFA A-kasse

Gasværksvej 4, 2
9000 Aalborg
hjemmeside

Min A-kasse

Stenbukken 1,
9200 Aalborg
hjemmeside

DSA A-kasse

Sofiendalsvej 3,
9200 Aalborg SV
hjemmeside

SL A-kasse

Skansevej 90b,
9400 Nørresundby
hjemmeside

A-kassen LH
(Lederne)

Jyllandsgade 20,
9000 Aalborg
hjemmeside

TL A-kasse

Ølgodvej 7,
9220 Aalborg Øst
hjemmeside

Facts om ledighed i Aalborg kommune

Bruttoledighedsprocent april 2022: 3,4%
Antal bruttoledige: 3.699

Udvikling i ledighed det seneste år i Aalborg

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse622442-180-28.94
Din Faglige A-kasse7848-30-38.46
BUPL A-kasse8859-29-32.95
Din Sundhedsfaglige A-kasse8175-6-7.41
Det Faglige Hus A-kasse281179-102-36.30
FOA A-kasse130114-16-12.31
3F A-kasse802436-366-45.64
A-kassen Frie5631-25-44.64
FTFa375282-93-24.80
NNF A-kasse3929-10-25.64
HK A-kasse510330-180-35.29
AJKS7137-34-47.89
Krifa A-kasse382235-147-38.48
Lederne A-kasse13583-52-38.52
Lærernes A-kasse12291-31-25.41
MA A-kasse293197-96-32.76
Dansk Metal A-kasse17493-81-46.55
Min A-kasse247181-66-26.72
ASE A-kasse196114-82-41.84
SL A-kasse424312.38
Teknikernes A-kasse7752-25-32.47
CA A-kasse195146-49-25.13
Ikke forsikrede598405-193-32.27
I alt55943699-1895-33.88

Denne side er senest opdateret 04-12-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler

Satser 2023

Nye satser der gælder fra 1. januar 2023 er klar. Se hvor meget du kan få i dagpenge, eller hvor meget du skal have tjent for at kunne få dagpengeret..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer