A-kasse - Silkeborg

Der er 4 A-kasser der har kontoradresse i Silkeborg. Det er 3F A-kasse, Dansk Metal, HK Østjylland, FOA Silkeborg-Skanderborg og El-fagets A-kasse (åbent efter aftale).

Forsøg med udvidet ansvar til udvalgte A-kasser i Silkeborg kommune

I Silkeborg kommune har 6 A-kasser fået tilladelse til at have ansvaret for kontaktforløbet for dagpengemodtagere i en 4-årig periode fra den 1. januar 2020 til den 31. december 2023.
Det drejer sig om Dansk Metal, 3F, FOA, FTFa, HK og Socialpædagogernes A-kasse.

De udvalgte A-kasser har ansvaret for kontaktforløbet i de 3 første måneders sammenlagt ledighed for medlemmer, der indplaceres i en dagpengeperiode.
Det er forudsat i forsøget, at a-kasser i forsøget starter kontakten til medlemmet i opsigelsesperioden, men 3-måneders-perioden løber fra ledighedstidspunktet, det vil sige fra det tidspunkt, hvor medlemmet har tilmeldt sig jobcenteret som ledig og er indplaceret i en dagpengeperiode.

3F A-kasse
El-forbundet

Granhøjvej 16,
8600 Silkeborg
3F A-kasse
El-fagets A-kasse

FOA og HK

Dalgasgade 24,
8600 Silkeborg
FOA
HK

Dansk Metal

Lyngbygade 28,
8600 Silkeborg
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Østjylland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,4%
Antal bruttoledige: 10.784

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Østjylland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse18871328-559-29.62
Din Faglige A-kasse11970-49-41.18
BUPL A-kasse274151-123-44.89
Din Sundhedsfaglige A-kasse180162-18-10.00
Det Faglige Hus A-kasse1016574-442-43.50
FOA A-kasse462258-204-44.16
3F A-kasse20561119-937-45.57
A-kassen Frie214121-93-43.46
FTFa1304828-476-36.50
NNF A-kasse11853-65-55.08
HK A-kasse16561004-652-39.37
AJKS336205-131-38.99
Krifa A-kasse1508879-629-41.71
Lederne A-kasse527303-224-42.50
Lærernes A-kasse334186-148-44.31
MA A-kasse1403900-503-35.85
Dansk Metal A-kasse339157-182-53.69
Min A-kasse755454-301-39.87
ASE A-kasse688335-353-51.31
SL A-kasse184115-69-37.50
Teknikernes A-kasse328165-163-49.70
CA A-kasse622366-256-41.16
Ikke forsikrede18991050-849-44.71
I alt1820810784-7424-40.77

Denne side er senest opdateret 04-12-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler

Satser 2023

Nye satser der gælder fra 1. januar 2023 er klar. Se hvor meget du kan få i dagpenge, eller hvor meget du skal have tjent for at kunne få dagpengeret..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer