A-kasse - Mariagerfjord

Der er 4 A-kasser der har kontoradresse i Mariagerfjord kommune. Det er 3F Mariager Fjord, FOA Mariagerfjord, Metal Himmerland og HK Nordjylland (begrænset åbningstid).

Frikommune-forsøg frem til 31. december 2022

Mariagerfjord kommune er frikommune, hvilket kan have betydning for dig som ledig dagpengemodtager.
Er du ledig betyder frikommune forsøget, at din sagsbehandler i perioden har mulighed for at afvige fra nogle af reglerne i beskæftigelsesindsatsen. Din sagsbehandler i jobcenteret vil fortælle dig om de muligheder, der kunne vedrøre dig.
Mariagerfjord kommune er med i forsøget om "En mere fleksibel og effektiv beskæftigelsesindsats".

Kommunen har p.t. følgende forsøg med formkrav ved lovpligtige samtaler

  • ledige akademikere kan selv tilrettelægge deres kontaktforløb med Jobcentret i de første seks måneder af ledighedsperioden – altså samtale nr. 2, 3 og 4. Nulstillende samtaler for disse borgere kan afholdes personligt, telefonisk eller som gruppesamtale. Formålet er, at lade den ledige opleve større fleksibilitet i kontaktforløbet, og forhåbentlig et kortere ledighedsforløb.
  • udvalgte ledige kan selv tilrettelægge deres kontaktforløb med Jobcentret i de første seks måneder af ledighedsperioden – altså samtale nr. 2, 3 og 4. Nulstillende samtaler for disse borgere kan afholdes personligt, telefonisk eller som gruppesamtale. Formålet er, at lade den ledige opleve større fleksibilitet i kontaktforløbet, og forhåbentlig et kortere ledighedsforløb.
  • forsikrede ledige med deltidsbeskæftigelse på mindst 20 timer om ugen kan afvikle deres samtaler med jobcentret telefonisk. Formålet er, at nedbringe antallet af aflyste samtaler, og den ledige hermed vil kunne få sparring og kontaktsamtaler uden at det går ud over deres deltidsbeskæftigelse.
  • flere forsikrede ledige skal blive faglærte via et uddannelsesløft. Nulstillende samtaler for disse borgere kan afholdes personligt, telefonisk eller som gruppesamtale. Samtaler med fokus på uddannelsesplanlægning ønskes at kunne afholdes som en nulstillende samtale. Målgruppen er udvalgte forsikrede ledige, omfattet af reglerne for uddannelsesløft. Formålet er at øge antallet af forløb under reglerne for uddannelsesløft.
  • skabe et bedre samtaleflow for de forsikrede ledige, der står overfor at skulle have den 3. fællessamtale med A-kassen (efter 16 måneders ledighed). Vi ønsker derfor at den 3. fællessamtale kan registreres som nulstillende når der er sammenfald mellem datoerne for fællessamtalen og den almindelige kontaktsamtale. Herved vil, så ledige ikke oplever at blive kaldt ind til to samtaler indenfor kort tid. (den ekstra samtale vil tilbydes efter den lediges behov). Formålet er at skabe en bedre trivsel for medarbejderne, og skabe bedre mening for den ledige.
  • skabe et tilpasset indhold i jobsamtalerne for forsikrede ledige, der er over 50 år. Nulstillende samtaler for disse borgere kan afholdes personligt, telefonisk eller som gruppesamtale. Samtaler, hvis indhold ikke nødvendigvis opfylder alle punkter i de lovfastsatte kontaktsamtaler, ønskes at kunne afholdes som en nulstillende samtale. Formålet er et kortere ledighedsforløb for målgruppen.

3F A-kasse

Smedevej 26,
9500 Hobro
hjemmeside

FOA A-kasse
HK A-kasse
Havnegade 5
9500 Hobro

Metal A-kasse

Drejøvej 7,
9500 Hobro
hjemmeside

Facts om ledighed i landsdel Nordjylland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,8%
Antal bruttoledige: 7.815

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Nordjylland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse844585-259-30.69
Din Faglige A-kasse194118-76-39.18
BUPL A-kasse202126-76-37.62
Din Sundhedsfaglige A-kasse12512721.60
Det Faglige Hus A-kasse725471-254-35.03
FOA A-kasse390260-130-33.33
3F A-kasse23761362-1014-42.68
A-kassen Frie11669-47-40.52
FTFa632444-188-29.75
NNF A-kasse13984-55-39.57
HK A-kasse1040664-376-36.15
AJKS9658-38-39.58
Krifa A-kasse1146676-470-41.01
Lederne A-kasse332201-131-39.46
Lærernes A-kasse286220-66-23.08
MA A-kasse406272-134-33.00
Dansk Metal A-kasse527248-279-52.94
Min A-kasse401272-129-32.17
ASE A-kasse545277-268-49.17
SL A-kasse12097-23-19.17
Teknikernes A-kasse15186-65-43.05
CA A-kasse255185-70-27.45
Ikke forsikrede1450914-536-36.97
I alt124997815-4684-37.48

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer