A-kasse - Frederikshavn

Der er 4 A-kasser der har kontoradresse i Frederikshavn. Det er 3F A-kasse, FOA A-kasse, Metal Vendsyssel og HK (begrænset åbningstid).
Metal Vendsyssel har afdelinger i både Frederikshavn og Skagen.

Frikommune-forsøg frem til 31. december 2022

Frederikshavn kommune er frikommune, hvilket kan have betydning for dig som ledig dagpengemodtager.
Er du ledig betyder frikommune forsøget, at din sagsbehandler i perioden har mulighed for at afvige fra nogle af reglerne i beskæftigelsesindsatsen. Din sagsbehandler i jobcenteret vil fortælle dig om de muligheder, der kunne vedrøre dig.
Frederikshavn kommune er med i forsøget om "En mere fleksibel og effektiv beskæftigelsesindsats".

Forsøg med iværksætteri for ledige dimittender.
Jobcenter Frederikshavn ønsker med dette forsøg, at understøtte ledige dimittender, med en innovativ og perspektivrig iværksætteride, kan arbejde med denne, imens de modtager dagspenge. Derfor kan udvalgte dimittender i en periode på op til 26 uger fritages for deres rådighedsforpligtigelse mens de arbejder med deres forretningsplan. De vil i stedet for en MinPlan få en Min IværksætterPlan, og fokus i de opfølgende jobsamtaler i jobcentret vil være på, hvordan det går med forretningsideen. Endelig vil ledige, der udvælges til forsøget, allerede fra dag et kunne starte på et vejlednings-og opkvalificeringsforløb, der skal understøtte dem i udviklingen af selvstændig virksomhed.

Mere fleksibelt og individuelt tilpasset kontaktforløb
Jobcenter Frederikshavn vil med dette forsøg indføre et mere fleksibelt og individuelt tilpasset kontaktforløb, hvor der i de lovpligtige samtaler, i højere grad, tages udgangspunkt i borgerens situation med et særligt fokus på motivation og empowerment. Rammen for forsøget er at kommunen har en formodning om, at samtaler kan virke endnu bedre og mere effektivt, hvis der skabes en større fleksibilitet omkring den måde de lovpligtige samtaler tilrettelægges. Derfor ønsker kommunerne at arbejde med et mere rummeligt samtalebegreb med udgangspunkt i borgerens situation og med fokus på motivation og empowerment. Det betyder ikke, at kommunen ønsker at afholde færre samtaler, men derimod ønsker at fastholde det gennemsnitlige niveau af samtaler for de forskellige målgrupper, men blot med større fleksibilitet i tilrettelæggelsen af samtaleforløbene.

Fleksible rammer for uddannelse til forsikrede ledige
Jobcenter Frederikshavn vil med dette forsøg skabe mulighed for at bevilge mere end 6 ugers vejledning og opkvalificering i de første 26 ugers ledighed for så vidt angår ufaglærte, ledige med forældede uddannelser samt ledige, der vanskeligt kan stå til rådighed inden for det område, de er uddannede til. På den måde kan kommunen afgive det tilbud, der vurderes hurtigst muligt at kunne bringe den ledige i varig beskæftigelse. Dette giver mulighed for at bevillige grundforløb og dermed understøtte løft fra ufaglært til faglært tidligt i ledighedsforløbet. Derudover kan kommunen med forsøget bevilge studie- og erhvervskompetencegivende uddannelse til dagpengemodtagere under 30 år til tilsvarende målgruppe, dvs. ufaglærte, ledige med forældede uddannelser samt ledige, der vanskeligt kan stå til rådighed inden for det område, de er uddannede til.

Fleksible rammer for løntilskud/jobrotation
Med forsøget ønsker kommunen at fravige kravet om forudgående ledighed inden ansættelse i et offentligt job med løntilskud eller som jobrotationsvikar i både offentlige og private virksomheder. Formålet er, at understøtte den enkelte borger i at få den bedst mulige tilknytning til potentielle arbejdsgivere igennem brugen af offentlige løntilskud og jobrotation tidligt i ledighedsforløbet med henblik på hurtigst muligt at komme i varig beskæftigelse.

3F A-kasse

Skippergade 24,
9900 Frederikshavn
hjemmeside

Metal A-kasse

Håndværkervej 2,
9900 Frederikshavn
hjemmeside

Metal A-kasse

Mosegårdsvej 14,
9990 Skagen
hjemmeside

FOA
HK Nordjylland
Constantiavej 35,
9900 Frederikshavn

Facts om ledighed i landsdel Nordjylland

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,8%
Antal bruttoledige: 7.815

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Nordjylland

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse844585-259-30.69
Din Faglige A-kasse194118-76-39.18
BUPL A-kasse202126-76-37.62
Din Sundhedsfaglige A-kasse12512721.60
Det Faglige Hus A-kasse725471-254-35.03
FOA A-kasse390260-130-33.33
3F A-kasse23761362-1014-42.68
A-kassen Frie11669-47-40.52
FTFa632444-188-29.75
NNF A-kasse13984-55-39.57
HK A-kasse1040664-376-36.15
AJKS9658-38-39.58
Krifa A-kasse1146676-470-41.01
Lederne A-kasse332201-131-39.46
Lærernes A-kasse286220-66-23.08
MA A-kasse406272-134-33.00
Dansk Metal A-kasse527248-279-52.94
Min A-kasse401272-129-32.17
ASE A-kasse545277-268-49.17
SL A-kasse12097-23-19.17
Teknikernes A-kasse15186-65-43.05
CA A-kasse255185-70-27.45
Ikke forsikrede1450914-536-36.97
I alt124997815-4684-37.48

Denne side er senest opdateret 08-11-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Gratis A-kasse for lærlinge og elever

Flere lærlinge og elever kan få gratis A-kasse i 2022 og 2023..
læs mere

Ændring af dagpengeregler måske på vej

Regeringen foreslår ændring af dagpengeregler..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere

Flere detaljer