A-kasse - Ballerup

Der er 3 A-kasser der har kontoradresse i Ballerup. Det er 3F Storkøbenhavn, BUPL Storkøbenhavn og Socialpædagogerne Storkøbenhavn.

Frikommune-forsøg frem til 31. december 2022

Ballerup kommune er frikommune, hvilket kan have betydning for dig som ledig dagpengemodtager.
Som frikommune kan kommunen i en forsøgsperiode få godkendt at der skal gælde særlige regler for f.eks. ledige.
Ballerup kommune er med i forsøget om "En plan for en sammenhængende indsats sammen med borgeren"

Er undtaget fra reglerne om indhold og formkrav om udarbejdelse af »Min Plan«
Ballerup kommune er undtaget fra reglerne om indhold og formkrav om udarbejdelse af »Min Plan« og særskilte planer for uddannelsespålæg, aftale om sygedagpengeopfølgning for personer, der er omfattet af § 6 i lov om en aktiv beskæftigelsesindsats, og som har komplekse og sammensatte problemer. Forsøget indebærer, at frikommunerne kan samle oplysninger i en fælles plan på tværs af sektorer og beslutte hvilke oplysninger, der skal indgå i planen. Det er en forudsætning for forsøget, at der stadig udarbejdes en plan, hvor det fremgår, hvordan mulighederne for at få varig beskæftigelse på det ordinære arbejdsmarked kan forbedres. Frikommunen skal i forhold til personer, der er omfattet af lovens § 6, nr. 1, forholde sig til det af A-kassen udarbejdede udkast til »Min Plan«.

Anden organisering af jobindsatsen
Frikommunerne er undtaget fra reglerne i lov om organisering og understøttelse af beskæftigelsesindsatsen m.v. om, at den kommunale beskæftigelsesindsats skal varetages i et jobcenter. Forsøget indebærer, at frikommunerne kan beslutte, at en anden enhed i kommunen end jobcenteret kan udføre opgaver og træffe afgørelser om beskæftigelsesindsatsen for personer omfattet af § 6, i lov om en aktiv beskæftigelsesindsats, som har komplekse og sammensatte problemer.

Fleksibilitet til at tilrettelægge indsatsen (samtaler)
Frikommunerne fastlægger selv rammerne for indholdet af kontaktforløbet, kontaktform og hyppighed af kontakten. Frikommunen skal i forhold til det konkrete forsøg tage stilling til, om forsøget berører samarbejdet med A-kassen. Er det tilfældet, skal kommunen forholde sig til samarbejdet med A-kassen og give A-kassen skriftlig besked herom.

3F A-kasse

Sct. Jacobsvej 10,
2750 Ballerup
hjemmeside

BUPL A-kasse
SL A-kasse

Lindevænget 19,
2750 Ballerup
BUPL-A
SL A-kasse

Facts om ledighed i landsdel Københavns omegn

Bruttoledighedsprocent april 2022: 2,9%
Antal bruttoledige: 7.748

Udvikling i ledighed det seneste år i landsdel Københavns omegn

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse1060705-355-33.49
Din Faglige A-kasse14169-72-51.06
BUPL A-kasse159120-39-24.53
Din Sundhedsfaglige A-kasse6755-12-17.91
Det Faglige Hus A-kasse1106699-407-36.80
FOA A-kasse448289-159-35.49
3F A-kasse1626872-754-46.37
A-kassen Frie250143-107-42.80
FTFa751528-223-29.69
NNF A-kasse2916-13-44.83
HK A-kasse1098661-437-39.80
AJKS13785-52-37.96
Krifa A-kasse1442846-596-41.33
Lederne A-kasse452221-231-51.11
Lærernes A-kasse9777-20-20.62
MA A-kasse287223-64-22.30
Dansk Metal A-kasse18297-85-46.70
Min A-kasse536326-210-39.18
ASE A-kasse822397-425-51.70
SL A-kasse7234-38-52.78
Teknikernes A-kasse10370-33-32.04
CA A-kasse349185-164-46.99
Ikke forsikrede17491031-718-41.05
I alt129627748-5214-40.23

Denne side er senest opdateret 20-03-2023, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

Hovedemner om A-kasse

Fra 1.1.2023 kan møder med A-kassen holdes digitalt Fra 1.1.2023 kan medlemmet vælge at holde møder med A-kassen digitalt over web eller telefon. Er man nyledig skal den første obligatoriske samtale dog fortsat ske ved fremmøde i A-kassen. Læs mere..
Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Tværfaglige A-kasser er for alle Uanset hvilken by du bor i, eller hvilket job eller uddannelse du har, så kan du blive medlem af en tværfaglig A-kasse. Læs mere..
Fagligt afgrænsede A-kasser Af de 22 A-kasser er der 12 som kun optager medlemmer med bestemte job eller uddannelser. Vil du finde en A-kasse der dækker din jobtitel eller uddannelse, så se her...
Optjening af dagpengeretDer er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skatDu får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

Artikler

Find information om A-kasse

➞ Alle artikler
Ændring af dagpengeregler fra 1. maj 2023

Ændring af dagpengeregler fra 1. maj 2023..
læs mere

Satser 2023

Nye satser der gælder fra 1. januar 2023 er klar. Se hvor meget du kan få i dagpenge, eller hvor meget du skal have tjent for at kunne få dagpengeret..
læs mere

Husk at melde dig ind i A-kasse senest 1 år før du er færdig..
læs mere