Regler

Dagpenge
A-kasse

Var syg ved tilmelding som ledig - ikke sygedagpenge

Af Anders Weber

Nøgleord Rådighed, Dagpengeret

Emneord for denne afgørelse: Dagpengeret - rådighed - dagpenge under sygdom

Dato: 29-04-2025

Resumé

Medlemmet havde ikke ret til dagpenge under sygdom, fordi medlemmet ikke stod til rådighed for arbejdsmarkedet på det tidspunkt, hvor medlemmet tilmeldte sig som ledig på Jobnet.

Medlemmet tilmeldte sig som ledig dagpengemodtager på Jobnet og sygemeldte sig 3 minutter senere på Jobnet.

Medlemmet havde forud for sin til- og sygemelding været ved lægen, som havde anbefalet ham at sygemelde sig. Det var dermed dokumenteret, at medlemmet var syg forud for tilmeldingen som ledig i jobcenteret.

Afgørelse

Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg har nu afgjort din sag.

Resultatet er:

  • Du har ikke ret til dagpenge under sygdom fra og med den 26. februar 2024.

Det betyder, at vi stadfæster CKA’s afgørelse, da vi er kommet til samme resultat.

Begrundelsen for afgørelsen

Sådan vurderer vi sagen

Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg vurderer, at du ikke stod til rådighed for arbejdsmarkedet på det tidspunkt, hvor du meldte dig ledig hos din a-kasse.

Vi vurderer derfor, at du ikke har ret til dagpenge under sygdom fra og med den 26. februar 2024.

Hvad er afgørende for resultatet

Det fremgår af sagens oplysninger, at du tilmeldte dig som ledig dagpengemodtager på Jobnet den 26. februar 2024, og at du efterfølgende, samme dag, meldte dig syg på Jobnet.

Det fremgår af lov om arbejdsløshedsforsikring, at der ikke må udbetales dagpenge til et medlem, som er sygt eller er ude af stand til at påtage sig arbejde af normalt omfang. Det fremgår videre af reglerne, at der kan udbetales dagpenge under de første 14 dages sygdom til et medlem, som er tilmeldt som arbejdssøgende hos jobcenteret forud herfor.

Vi er i den forbindelse opmærksomme på, at det fremgår af oplysninger fra DFDG om til- og afmelding fra jobcenteret, at du tilmeldte dig som ledig kl. 13.50 og som syg kl.13.53, og at du således tilmeldte dig som ledig før, at du meldte dig syg.

Vi er også opmærksomme på, at det fremgår af pkt. 1 i Skrivelse om procedure m.v. i forbindelse med reglerne om udbetaling af ydelse fra arbejdsløshedskassen under de første 14 dages sygdom (herefter ”Skrivelsen”), at hvis en person først melder sig ledig og derefter bliver syg (også samme dag), skal arbejdsløshedskassen udbetale ydelsen under de første 14 dages sygdom.

Vi bemærker, at det i Skrivelsen er beskrevet, at det alene er i den situation, hvor en person først melder sig ledig og derefter bliver syg (også samme dag), at arbejdsløshedskassen skal udbetale ydelsen under de første 14 dages sygdom.

Vi lægger i den forbindelse vægt på dine egne oplysninger i a-kassens telefonnotat af 5. marts 2024, hvor du til spørgsmålet om, hvorvidt du var syg forud for, at du tilmeldte dig som ledig ved jobcenteret svarer, at du var til lægen samme dag, og at lægen anbefalede, at du sygemeldte dig, hvorefter du gik hjem og tilmeldte dig jobcenteret og bagefter sygemeldte dig.

Ifølge sagens oplysninger er det således dokumenteret, at du var syg forud for, at du tilmeldte dig som ledig i jobcenteret, og at du derfor ikke først efter din tilmelding som ledig blev syg.

Vi lægger herefter vægt på, at du ikke stod til rådighed for arbejdsmarkedet på tidspunktet for din tilmelding som ledig ved a-kassen.

Vi bemærker, at du kan have ret til sygedagpenge fra kommunen i løbet af de første 14 dages sygdom. Dette spørgsmål afgøres af kommunen. Ved vurderingen skal kommunen lægge a-kassens afgørelse af, om du har ret til arbejdsløshedsdagpenge til grund. Vi henviser til principmeddelelse 14-24.

Om reglerne

Der kan kun udbetales dagpenge til et medlem, som står til rådighed for arbejdsmarkedet.

Der må ikke udbetales dagpenge til et medlem, som er sygt eller i øvrigt ude af stand til at påtage sig arbejde af almindeligt omfang.

Der kan dog udbetales arbejdsløshedsdagpenge under de første 14 dages sygdom til et medlem, som er tilmeldt som arbejdssøgende som dagpengemodtager hos jobcenteret. Det betyder, at personen skal være tilmeldt som arbejdssøgende hos jobcenteret, inden den pågældende bliver syg, for at være omfattet af bestemmelsen.

I det tilfælde, hvor første ledighedsdag er sammenfaldende med første sygedag, har det betydning for, om det er kommunen eller arbejdsløshedskassen, der skal udbetale en ydelse under de første 14 dages sygdom, i hvilken rækkefølge tilmeldingen hos jobcenteret og sygemeldingen kommer. Det vil sige, at hvis personen først melder sig ledig og derefter bliver syg (også samme dag), skal arbejdsløshedskassen udbetale ydelsen under de første 14 dages sygdom. Hvis personen sygemelder sig før sin tilmelding til jobcenteret, er det kommunen, som skal udbetale sygedagpenge.

Eksempel 1 i Skrivelsen: En person tilmelder sig på første ledighedsdag som jobsøgende hos jobcentret. Personen bliver samme dag syg, og sygemelder sig derfor. Da personen har meldt sig ledig før vedkommende melder sig syg, udbetaler arbejdsløshedskassen dagpenge under de første 14 dages sygdom, hvis personen i øvrigt opfylder betingelserne.

Mødebehandling

Sagen er behandlet på møde. På mødet stemmer deltagerne om resultatet. Der er enighed om afgørelsen.

Oplysninger i sagen

Vi har afgjort sagen ud fra:

  • Oplysninger, vi har fået fra CKA.
  • CKA’s afgørelse af 30. april 2024.
  • Klagen af 5. maj 2024 til Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg.
  • CKA’s genvurdering af 7. maj 2024.

Ankestyrelsens Beskæftigelsesudvalg har ikke modtaget yderligere oplysninger efter genvurderingen.

Retskilder

Lov om arbejdsløshedsforsikring, § 62, stk. 1 og 2, nr. 1 og stk. 3, 1. pkt.

Skrivelse nr. 10048 af 12. december 2018 om procedure m.v. i forbindelse med reglerne om udbetaling af ydelse fra arbejdsløshedskassen under de første 14 dages sygdom.