Karantæne pga selvforskyldt ledighed.

Q&A om A-kasse Forum Dagpenge Karantæne pga selvforskyldt ledighed.

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 total)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #216
    Morten Rud
    Participant

    Hej og tak for medlemskabet.

    Jeg har et spørgsmål angående karantæne pga selvforskyldt ledighed.

    Hvis man er ansat i en tidsbegrænset stilling, hvor der er 2 uger tilbage i ansættelsen.
    Man opsiger så den stilling, fordi man er blevet tilbudt et andet job, der er tidsbegrænset i fire uger.

    Vil man så få karentæne da det nye job ikke opfylder kravet om 5 ugers ansættelse?
    Alt ialt har man jo forøget sin samlede ansættelse med 2 uger, så der kan vel ikke være tale om selvforskyldt ledighed.

    Tusind tak for al hjælp.
    Morten

    #217
    support
    Keymaster

    Hej,

    den relevante lovparagraf findes i Bekendtgørelse om selvforskyldt ledighed, §22. §22 er en del af kapitel 3 i bekendtgørelsen som omhandler gyldige grunde til at opsige arbejde – altså grunde der IKKE giver karantæne.

    §22 omhandler overtagelse af arbejde mv., som medlemmet selv har fundet. Du har ret i at udgangspunktet er at der skal være tale om arbejde af mindst 5 ugers varighed. Men det er §22, stk. 2 som er interessant for dig:
    Et medlem kan opsige et arbejde, hvis medlemmet er blevet afskediget af en grund, der ikke væsentligst skyldes medlemmet, for at overtage andet arbejde, der på opsigelsestidspunktet forventes at fortsætte ud over det tidspunkt, hvor medlemmet ellers skulle have været fratrådt.

    Selvom din situation ikke omhandler afskedigelse så fremgår det af vejledningen til bekendtgørelsen (til § 22) at:

    Reglen (§ 22, stk. 2, red.) gælder fx i den situation, hvor et medlem er ansat i en tidsbegrænset stilling, og medlemmet opsiger stillingen for at overtage et arbejde, selv om arbejdet ikke er af mere end 5 ugers varighed, hvis overtagelsen af det nye arbejde betyder, at medlemmets ledighed indtræder på et senere tidspunkt.

    Så du har ret i at du ikke vil få karantæne da din ledighed indtræder på et senere tidspunkt, end den ellers ville have gjort.

    Med venlig hilsen
    Anders Weber, A-kasser.dk

    #219
    Morten Rud
    Participant

    Hej Anders.

    Tusind tak for hurtig hjælp.
    Det var lige det svar jeg havde håbet på.
    Tak!

    Morten.

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 total)
  • Du skal være logget ind for at kunne svare på dette spørgsmål. Det er gratis at oprette brugerkonto.