Dagpenge efter ophør som selvstændig

Q&A om A-kasse Forum Dagpenge Dagpenge efter ophør som selvstændig

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 total)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #175
    Bruger2021
    Participant

    Er det korrekt at der er 3 ugers karantæne før man kan få dagpenge, hvis man er nødt til at lukke sin virksomhed pga manglende ordretilgang?

    #176
    support
    Keymaster

    Hej,

    hvis du ophører med at være selvstændig som din hovedbeskæftigelse, er der en “venteperiode”, hvor du ikke kan få dagpenge. Perioden er som udgangspunkt 3 uger, men hvis man ophører p.g.a. konkurs er perioden kun 1 uge.

    Venteperioden løber fra dagen efter, virksomheden er dokumenteret ophørt.

    Reglerne er beskrevet i Bekendtgørelse om selvstændig virksomhed i dagpengesystemet. §22 omhandler venteperiode.

    Det er ikke den samme “karantæne” som en lønmodtager får som selvforskyldt ledighed. Men altså en venteperiode.

    Håber det giver klarhed.

    Med venlig hilsen

    Anders Weber, A-kasser.dk

    #177
    Bruger2021
    Participant

    Tusind tak Anders – ja det gav klarhed 🙂

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 total)
  • Du skal være logget ind for at kunne svare på dette spørgsmål. Det er gratis at oprette brugerkonto.