Find billigste A-kasse

Find hurtigt

den billigste A-kasse

Vi sammenligner pris og andet
for ALLE A-kasser i Danmark

Medlemstal i de danske A-kasser okt. 2015 - okt. 2016

3F er den største A-kasse i Danmark, efterfulgt af Akademikernes og HK.

De traditionelle LO A-kasser mister medlemmer

Næsten alle A-kasser der hører under LO har mistet medlemmer det seneste år (fra okt. 2015 til okt. 2016). Det drejer sig om 3F A-kasse (minus 1,3%), HK A-kasse (minus 2,0%), FOA A-kasse (minus 2,7%), Dansk Metal A-kasse (minus 1,9%), Teknikernes A-kasse (minus 1,2%), El-fagets A-kasse (minus 1,7%), Fødevareforbundets A-kasse (minus 2,7%) samt Byggefagenes A-kasse (minus 2,1%).

Man kan se at medlemmerne istedet går over til de billigere tværfaglige A-kasser, som. f.eks. FTF-A, "Det Faglige Hus" og "Min A-kasse".

Flere bliver medlem af en A-kasse

I perioden fra oktober 2015 til oktober 2016 er det samlede antal medlemmer i de 24 danske A-kasser steget fra 2.157.353 til 2.170.804. Der er blevet over 11.000 nye betalende medlemmer, og resten af stigningen er kontingentfritagede medlemmer, som primært er studerende.

Se samme liste sorteret efter pris eller klager.

A-kasse Medlemstal pr.
okt. 2016
Pris pr. mdr. i 2017 Udvikling i medlemstal
okt. 2015 - okt. 2016
Klager pr. 100
ledige
medlemmer
Bidrag til adm. pr. mdr. Forsikrings-bidrag og ATP pr. mdr.
Læs mere 237.774497-1,3%1,5148349
Læs mere 213.593434+5,0%2,885349
Læs mere 200.315471-2,0%3,6122349
Læs mere 174.277476-0,9%2,5127349
Læs mere 149.810487+1,3%6,1138349
Læs mere 148.895480-2,7%2,0131349
Læs mere 135.081442+0,9%2,893349
Læs mere 107.730455+2,0%3,4106349
Læs mere 103.818472+8,2%4,3123349
Læs mere 93.450457+0,5%1,4108349
Læs mere 91.224429+1,4%3,880349
Læs mere 73.758439-0,1%6,090349
Læs mere 72.616498-1,9%2,8149349
Læs mere 68.395481+3,7%2,6132349
Læs mere 57.609481+5,8%1,0132349
Læs mere 57.011439-0,2%2,090349
Læs mere 36.265453+1,3%3,6104349
Læs mere 25.724479-1,2%1,9130349
Læs mere 23.755449+1,9%se note100349
Læs mere 23.239468-2,3%se note119349
Læs mere 22.496585-6,4%se note236349
Læs mere 20.290502-1,7%se note153349
Læs mere 16.967491-2,7%se note142349
Læs mere 16.712501-2,1%se note152349

Antal medlemmer er opgjort som dagpengeforsikrede medlemmer plus kontingentfritagede medlemmer (det er primært studerende, der har gratis A-kasse). Efterlønsmodtagere er ikke medregnet.
Antal klager: Der er kun angivet antal klager for A-kasser med mere end 25.000 medlemmer.


Hvilken A-kasse skal man vælge?

Man kan sammenligne medlemskab af en A-kasse lidt med dine andre forsikringer, men der er nogle væsentlige forskelle.
Uanset hvilken A-kasse du vælger er du 100% sikker på at få den samme "forsikringsdækning" i form af dagpenge, hvis du skulle være så uheldig at blive ledig.
Det skyldes at staten er garant for dine dagpenge. Når A-kasserne udbetaler dagpenge tager de dem ikke af deres egen "kasse" - A-kasserne står blot for at administrere hele dagpengesystemet og lovgivningen på statens vegne.

Der hvor forskellen mellem A-kasserne opstår - og det bliver relevant for dig at vælge - er den pris som A-kasserne tager for at administrere udbetaling af dagpenge m.m. for deres medlemmer.
I tabellen ovenfor er dette betegnet som "Bidrag til adm. pr. mdr." - dette bidrag er en del af dit samlede kontingent, som også er oplyst i tabellen.

En anden forskel der kan være relevant for dig at se på, er om de nuværende medlemmer (især de ledige medlemmer) er tilfredse med den måde deres A-kasse administrerer reglerne på.
Du kan sortere alle A-kasser efter hvor mange klager de har.

Derudover kan der være forskelle i de medlemsfordele de enkelte A-kasser tilbyder. Du skal dog være opmærksom på at medlemsfordele ofte kun er brugbare for dig, hvis du f.eks. ikke er vant til at lave jobansøgning eller skrive CV eller har brug for nogle grundlæggende kurser om hvordan du øger dine chancer for at få job igen hvis man bliver ledig.
Du skal i den forbindelse være opmærksom på at der er meget forskel på de medlemsfordele man får som henholdsvis medlem af en A-kasse og en fagforening.
A-kasse medlemskab er altovervejende en forsikring - og ikke andet. Er du også medlem af en fagforening kan du få mange forskellige medlemsfordele.

Ved valg af A-kasse kan det endelig være relevant for dig at vide om en A-kasse har en afdeling i nærheden af dig, hvis du skal i kontakt med dem.
Du kan se mere om de enkelte A-kasser ved at bruge link "Læs mere" under hvert enkelt A-kasse-logo.

Hvordan melder du dig ind i en A-kasse

Det er idag meget nemt både at melde sig ind for første gang i en A-kasse eller skifte A-kasse.
Det hele foregår online. Du kan nemt tilmelde dig ved at bruge link "Læs mere" under hvert enkelt A-kasse-logo.

Mere om A-kasse medlemskab

Blog om job, arbejdsmarked og A-kasser

Udvalgte blog indlæg

Ny direktør i Akademikernes A-kasse

Udgivet den 18.03.2019 af A-kasser.dk

Skandaleramt A-kasse får ny direktør. Akademikernes A-kasse der i februar 2019 blev politianmeldt af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR), har i dag offentliggjort at de pr. 1. maj Læs mere...

Rapport med forslag til forenkling af A-kasse lovgivning

Udgivet den 07.03.2019 af A-kasser.dk

Det fremgår af Aftale om et tryggere dagpengesystem fra oktober 2015, at der skal ske en gennemskrivning af lov om arbejdsløshedsforsikring m.v., da loven er meget omfattende og kan være vanskelig Læs mere...

Overenskomster på plads på det offentlige område

Udgivet den 01.05.2018 af A-kasser.dk

Forlig efter flere måneders forhandlinger Fem måneders intense forhandlinger om de offentlige overenskomster er endt med forlig. Såfremt medlemmerne af fagforeningerne stemmer ja til de nye Læs mere...

Se seneste blog indlæg