Find billigste A-kasse

Find hurtigt

den billigste A-kasse

Vi sammenligner pris og andet
for ALLE A-kasser i Danmark

A-kasse priser 2013

Du kan se at den A-kasse der er billigst er den hvor du betaler det mindste til A-kassens administration.
I 2013 er det igen Danske Sundhedsorganisationers A-kasse (DSA) der er billigst.

DSA og nogle andre A-kasser optager kun bestemte faggrupper som medlemmer, men du kan
uanset hvilken faggruppe du tilhører blive medlem af en tværfaglig A-kasse.
De fleste tværfaglige A-kasser optager ALLE lønmodtagere og selvstændige som medlemmer.
Dog optager FFA kun lønmodtagere.

De billigste blandt de tværfaglige A-kasser er i 2013 FTF-A og A-JKS.

A-kasse Optagelses-område Bidrag til administration 2013 Forsikrings-bidrag og ATP 2013 Bidrag i alt 2013 Udvikling i medlemstal i 2012 Medlemmer pr 1. jan 2013
DSAAlle lønmodt. og selvstændige -bestemte fag7923.9124.704+4,5%84.799
AkademikernesLønmodt. og selvstændige fra bestemte fag9003.9124.812+6,1%176.861
BUPL-ALønmodt. fra bestemte faggr.1.0803.9124.992+0,9%57.943
DLF-ALønmodtagere fra bestemte faggr.1.0803.9124.992+1,2%73.010
FTF-AAlle lønmodt. og selvstændige1.1163.9125.028+1,3%127.456
SLALønmodt. fra bestemte faggrupper1.1883.9125.100+1,5%34.167
A-JKSAlle lønmodt. og selvstændige1.2003.9125.112+2,7%21.450
LEDER-AAlle lønmodt. og selvstændige1.2013.9125.113+3,6%98.648
MIN-AAlle lønmodt. og selvstændige1.3203.9125.232+2,3%43.421
FS-ALønmodtagere fra bestemte faggr.1.3323.9125.244-1,8%19.586
FFAAlle lønmodtagere1.3323.9125.244-5,7%26.028
ASEAlle lønmodt. og selvstændige1.3923.9125.304-0,3%135.457
CAAlle lønmodt. og selvstændige1.4163.9125.328+11,1%45.235
FOAAlle lønmodt. og selvstændige -bestemte fag1.4763.9125.388-0,9%155.622
HK-AAlle lønmodt. og selvstændige - bestemte faggr.1.4883.9125.400-1,4%214.008
BUSINESS-DKAlle lønmodt. og selvstændige1.5003.9125.412-0,4%24.493
DFH-AAlle lønmodt. og selvstændige1.5003.9125.412+6,3%81.671
TAKlønmodt. og selvstændige - bestemte faggr.1.5003.9125.412+1,9%25.762
KRIST-AAlle lønmodt. og selvstændige1.5243.9125.436+2,2%185.426
MAAlle lønmodt. og selvstændige1.5843.9125.496+6,5%59.213
METAL-AAlle lønmodt. og selvstændige - Bestemte faggr.1.6623.9125.574-2,7%78.315
BFAAlle lønmodt. og selvstændige - Bestemte fag1.6803.9125.592+1,4%17.663
3F-ALønmodt. og selvstændige fra bestemte fag1.7283.9125.640-4,4%262.963
EL-ALønmodt. og selvstændige fra bestemte fag1.8003.9125.712-2,9%21.171
NNF-aLønmodtagere fra bestemte faggr.1.8543.9125.766-3,9%19.460
DANAAlle lønmodt. og selvstændige2.0043.9125.916-5,2%31.018

 

Siden 2012 har det været gratis for studerende at være medlem af en A-kasse. Studerende kan få op til 5 års gratis medlemskab.
Alle A-kasser tilbyder gratis medlemskab til studerende.

Antal medlemmer er fra Arbejdsmarkedsstyrelsens årlige opgørelser af antal medlemmer.
Tallene er antal dagpengeforsikrede inkl. kontingentfritagne medlemmer (f.eks. studerende), men uden efterlønsmodtagere.

Mere om A-kasse medlemskab

Blog om job, arbejdsmarked og A-kasser

Udvalgte blog indlæg

Ny direktør i Akademikernes A-kasse

Udgivet den 18.03.2019 af A-kasser.dk

Skandaleramt A-kasse får ny direktør. Akademikernes A-kasse der i februar 2019 blev politianmeldt af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR), har i dag offentliggjort at de pr. 1. maj Læs mere...

Rapport med forslag til forenkling af A-kasse lovgivning

Udgivet den 07.03.2019 af A-kasser.dk

Det fremgår af Aftale om et tryggere dagpengesystem fra oktober 2015, at der skal ske en gennemskrivning af lov om arbejdsløshedsforsikring m.v., da loven er meget omfattende og kan være vanskelig Læs mere...

Overenskomster på plads på det offentlige område

Udgivet den 01.05.2018 af A-kasser.dk

Forlig efter flere måneders forhandlinger Fem måneders intense forhandlinger om de offentlige overenskomster er endt med forlig. Såfremt medlemmerne af fagforeningerne stemmer ja til de nye Læs mere...

Se seneste blog indlæg