Find billigste A-kasse

Find hurtigt

den billigste A-kasse

Vi sammenligner pris og andet
for ALLE A-kasser i Danmark

A-kasse priser 2012

Du kan se at den A-kasse der er billigst er den hvor du betaler det mindste til A-kassens administration.
I 2012 er det igen Danske Sundhedsorganisationers A-kasse (DSA) der er billigst.

DSA og nogle andre A-kasser optager kun bestemte faggrupper som medlemmer, men du kan
uanset hvilken faggruppe du tilhører blive medlem af en tværfaglig A-kasse.
De fleste tværfaglige A-kasser optager ALLE lønmodtagere og selvstændige som medlemmer.
Dog optager FFA kun lønmodtagere.

De billigste blandt de tværfaglige A-kasser er i 2012 AAK og FTF-A.

A-kasse Optagelses-område Bidrag til administration 2012 Forsikrings-bidrag og ATP 2012 Bidrag i alt 2012 Medlems-
tilfredshed
Medlemmer pr 1. jan 2012
DSAAlle lønmodt. og selvstændige -bestemte fag7923.9604.7526782.061
IAKlønmodt. og selvstændige - bestemte faggr.9003.9604.8606871.540
AAKAlle lønmodt. og selvstændige1.0203.9604.9806788.650
FTF-AAlle lønmodt. og selvstændige1.0563.9605.01666130.010
DLF-ALønmodtagere fra bestemte faggr.1.0803.9605.0406776.087
BUPL-ALønmodt. fra bestemte faggr.1.0803.9605.0407458.883
LEDER-AAlle lønmodt. og selvstændige1.1823.9605.1427398.682
SLALønmodt. fra bestemte faggrupper1.1883.9605.1487334.135
A-JKSAlle lønmodt. og selvstændige1.2003.9605.1607120.944
MIN-AAlle lønmodtagere1.2963.9605.2567944.281
FFAAlle lønmodtagere1.3323.9605.2927228.729
FS-ALønmodtagere fra bestemte faggr.1.3323.9605.2926420.871
CAAlle lønmodt. og selvstændige1.3683.9605.3287836.144
ASEAlle lønmodt. og selvstændige1.3923.9605.35256142.504
HK-AAlle lønmodt. og selvstændige - bestemte faggr.1.4523.9605.41264221.829
FOAAlle lønmodt. og selvstændige -bestemte fag1.4763.9605.43668168.150
KRIST-AAlle lønmodt. og selvstændige1.4763.9605.43676186.192
DFH-AAlle lønmodt. og selvstændige1.5003.9605.4606776.882
BUSINESS-DKAlle lønmodt. og selvstændige1.5003.9605.4606825.598
TAKlønmodt. og selvstændige - bestemte faggr.1.5003.9605.4607125.442
MAAlle lønmodt. og selvstændige1.5843.9605.5447054.050
METAL-AAlle lønmodt. og selvstændige - Bestemte faggr.1.6503.9605.6107282.663
BFAAlle lønmodt. og selvstændige - Bestemte fag1.6803.9605.6407517.210
3F-ALønmodtagere fra bestemte fag1.7283.9605.68876292.303
EL-ALønmodtagere fra bestemte fag1.7643.9605.7247421.830
NNF-aLønmodtagere fra bestemte faggr.1.8543.9605.8147621.408
DANAAlle lønmodt. og selvstændige1.8723.9605.8326534.277

 

Siden 2012 har det været gratis for studerende at være medlem af en A-kasse. Studerende kan få op til 5 års gratis medlemskab.
Alle A-kasser tilbyder gratis medlemskab til studerende.

Antal medlemmer er fra Arbejdsmarkedsstyrelsens årlige opgørelser af antal medlemmer.
Tallene er antal dagpengeforsikrede inkl. kontingentfritagne medlemmer (f.eks. studerende), men uden efterlønsmodtagere.

Tallene for medlemstilfredshed fremgår af den landsdækkende undersøgelse af alle A-kasser som blev foretaget i 2009.
Du kan se hele undersøgelsen her.

Mere om A-kasse medlemskab

Blog om job, arbejdsmarked og A-kasser

Udvalgte blog indlæg

Ny direktør i Akademikernes A-kasse

Udgivet den 18.03.2019 af A-kasser.dk

Skandaleramt A-kasse får ny direktør. Akademikernes A-kasse der i februar 2019 blev politianmeldt af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR), har i dag offentliggjort at de pr. 1. maj Læs mere...

Rapport med forslag til forenkling af A-kasse lovgivning

Udgivet den 07.03.2019 af A-kasser.dk

Det fremgår af Aftale om et tryggere dagpengesystem fra oktober 2015, at der skal ske en gennemskrivning af lov om arbejdsløshedsforsikring m.v., da loven er meget omfattende og kan være vanskelig Læs mere...

Overenskomster på plads på det offentlige område

Udgivet den 01.05.2018 af A-kasser.dk

Forlig efter flere måneders forhandlinger Fem måneders intense forhandlinger om de offentlige overenskomster er endt med forlig. Såfremt medlemmerne af fagforeningerne stemmer ja til de nye Læs mere...

Se seneste blog indlæg