Find billigste A-kasse

Find hurtigt

den billigste A-kasse

Vi sammenligner pris og andet
for ALLE A-kasser i Danmark

A-kasse priser 2011

Du kan se at den A-kasse der er billigst er den hvor du betaler det mindste til A-kassens administration.
I 2011 er det igen Danske Sundhedsorganisationers A-kasse (DSA) der er billigst.

DSA og nogle andre A-kasser optager kun bestemte faggrupper som medlemmer, men du kan
uanset hvilken faggruppe du tilhører blive medlem af en tværfaglig A-kasse.
De fleste tværfaglige A-kasser optager ALLE lønmodtagere og selvstændige som medlemmer.
Dog optager FFA og Min-A kun lønmodtagere.

De billigste blandt de tværfaglige A-kasser er i 2011 AAK, FTF-A og Leder-A.

A-kasse Optagelses-område Bidrag til administration 2011 Forsikrings-bidrag og ATP 2011 Bidrag i alt 2011 Tilfredshed Nov 2009 Medlemmer pr 1. jan 2011
AAK Alle lønmodt. + selvst.1.0203.8524.8726789.091
ASE Alle lønmodt. + selvst.1.3443.8525.19656144.949
BUSINESS-DK Alle Lønmodt. + selvst.1.4283.8525.2806826.572
BFA Lønmodt. + selvst. - Bestemte faggr.1.6203.8525.4727517.326
BUPL-A Lønmodt. fra bestemte faggr.1.0803.8524.9327460.036
CA Alle lønmodt. + selvst.1.3443.8525.1967836.942
DANA Alle lønmodt. + selvst.1.8123.8525.6646534.824
DFH-A Alle lønmodt. + selvst.1.5003.8525.3526772.371
DSA Lønmodt. + selvst. - Bestemte faggr.6963.8524.5486782.095
EL-A Lønmodt. fra bestemte faggr.1.7163.8525.5687422.886
3FA Lønmodt. fra bestemte faggr.1.7283.8525.58076307.589
FFA Alle lønmodt.1.3323.8525.1847230.083
FOA Lønmodt. + selvst. - Bestemte faggr.1.4763.8525.32868173.815
FS-A Lønmodt. fra bestemte faggr.1.6803.8525.5326417.796
FTF-A Alle lønmodt. + selvst.1.0563.8524.90866132.225
NNF-A Lønmodt. fra bestemte faggr.1.8543.8525.7067622.799
HK-A Lønmodt. + selvst. - Bestemte faggr.1.4163.8525.26864243.490
IAK Lønmodt. + selvst. - Bestemte faggr.8963.8524.7286872.531
A-JKS Alle lønmodt. + selvst.1.2003.8525.0527120.870
KRIST-A Alle lønmodt. + selvst.1.4763.8525.32876183.649
LEDER-A Alle lønmodt. + selvst.1.1493.8525.0017394.495
DLF-A Lønmodt. fra bestemte faggr.9603.8524.8126777.458
MA Alle lønmodt. + selvst.1.5843.8525.4367054.370
METAL-A Lønmodt. + selvst. - Bestemte faggr.1.6383.8525.4907289.172
MIN-A Alle lønmodt.1.2363.8525.0887944.260
SLA Lønmodt. fra bestemte faggr.1.1883.8525.0407334.795
TAK Lønmodt. + selvst. - Bestemte faggr.1.5003.8525.3527127.026

 

Antal medlemmer er fra Arbejdsmarkedsstyrelsens årlige opgørelser af antal medlemmer.
Tallene er antal dagpengeforsikrede inkl. kontingentfritagne medlemmer (f.eks. studerende), men uden efterlønsmodtagere.

Tallene for medlemstilfredshed fremgår af den landsdækkende undersøgelse af alle A-kasser som blev foretaget i 2009.
Medlemmernes generelle tilfredshed er udtrykt ved et indeks, hvor 100 er højest.
Du kan se hele undersøgelsen her.

Mere om A-kasse medlemskab

Blog om job, arbejdsmarked og A-kasser

Udvalgte blog indlæg

Ny direktør i Akademikernes A-kasse

Udgivet den 18.03.2019 af A-kasser.dk

Skandaleramt A-kasse får ny direktør. Akademikernes A-kasse der i februar 2019 blev politianmeldt af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR), har i dag offentliggjort at de pr. 1. maj Læs mere...

Rapport med forslag til forenkling af A-kasse lovgivning

Udgivet den 07.03.2019 af A-kasser.dk

Det fremgår af Aftale om et tryggere dagpengesystem fra oktober 2015, at der skal ske en gennemskrivning af lov om arbejdsløshedsforsikring m.v., da loven er meget omfattende og kan være vanskelig Læs mere...

Overenskomster på plads på det offentlige område

Udgivet den 01.05.2018 af A-kasser.dk

Forlig efter flere måneders forhandlinger Fem måneders intense forhandlinger om de offentlige overenskomster er endt med forlig. Såfremt medlemmerne af fagforeningerne stemmer ja til de nye Læs mere...

Se seneste blog indlæg